Nasza cena: 1 560,00 zł

Normalna cena: 1 950,00 zł   Oszczędzasz 20%! -20%

Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS

Produkt wycofany z oferty

 

Suunto Ambit to zegarek outdoorowy z nawigacją GPS. Doskonały towarzysz dla podróżników wymagających dokładności, jakości i niezawodności. Wysokość, lokalizacja, prędkość, pogoda, tętno - teraz wszystkie te funkcje dostępne w jednym urządzeniu.

Zestaw zawiera zegarek Suunto Ambit Black, pas do pomiaru tętna Suunto ANT Comfort Belt i kabel USB.

Uwaga! Produkcja zegarka Suunto Ambit została zakończona. Jego następca to model Suunto Ambit3.

Najważniejsze cechy

 • System nawigacji GPS wyposażony w najnowszy układ SiRFstarIV
 • Odbiornik GPS z nawigacją do waypointów i po trasie
 • Tworzenie i udostępnianie tras w witrynie Movescount oraz nawigacja po trasie w zegarku (widok całej trasy i widok powiększony)
 • Nawigacja Find Back
 • Tworzenie i zapisywanie w zegarku i witrynie Movescount punktów POI
 • Synchronizacja czasu GPS
 • Unikalny kompas 3D
 • Dokładny barometryczny pomiar wysokości
 • Barometr
 • Termometr
 • Stoper
 • Bardzo czuły pomiar prędkości (opatentowana technologia FusedSpeed) przy użyciu akcelerometru zintegrowanego z odbiornikiem GPS
 • Dokładny pomiar prędkości pionowej dzięki zastosowaniu wysokościomierza barometrycznego
 • Zaawansowane monitorowanie tętna z zastosowaniem funkcji Peak Training Effect i czasu regeneracji
 • Dziennik sportowy online z narzędziami do planowania i analizy treningu dostępnymi w serwisie Movescount
 • Zgodność z czujnikami Suunto POD
 • Dziennik treningu
 • Wytrzymała obudowa BuiltToLast
 • Wodoszczelność do 100 m / 330 ft (ISO 2281)
 • Akumulator litowo-jonowy ładowany przy użyciu kabla USB z czasem pracy do 50 godz. w trybie outdoorowym i do 15 godz. w pełnym trybie treningowym
 • Możliwość zmiany wyświetlacza na negatywowy lub pozytywowy
 • Możliwość zmiany ustawień i rozbudowy o nowe funkcje przez witrynę Movescount
Numer katalogowy: SS018373000

Kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć szczegóły

Więcej widoków

 • Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS
 • Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS
 • Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS Zegarek Suunto Ambit HR Black GPS

Suunto Ambit - zdobywca wielu prestiżowych nagród, m.in.

Suunto Ambit - zdobywca wielu prestiżowych nagród

Szczegółowy opis i dane techniczne

Możesz go nazywać zegarkiem, choć jest czymś znacznie więcej. Wysokość, nawigacja, prędkość, pogoda, tętno - wszystko pod ręką. A do tego jeszcze możliwość aktualizowania oprogramowania. Dostosuj zegarek wybierając tylko te funkcje, których potrzebujesz i baw się w najlepsze podczas następnej wycieczki. Nowy Suunto Ambit - zdobywca nowych terytoriów, pierwszy na świecie odbiornik GPS dla odkrywców.

Aktualizacje
Ustawienia i inne informacje można przesyłać między zegarkiem Suunto Ambit a serwisem Movescount. Ponadto oprogramowanie Suunto Ambit można aktualizować za pośrednictwem serwisu Movescount, dzięki czemu zawsze będziesz dysponować najnowszymi funkcjami i najwyższą wydajnością.

Aplikacje Suunto Apps
Aplikacje Suunto Apps umożliwiają dodatkowe dostosowanie zegarka Suunto Ambit. Odwiedź sekcję Suunto App Zone w serwisie Movescount, aby znaleźć aplikacje, takie jak różne stopery i liczniki, z których możesz swobodnie korzystać. Jeśli nie możesz znaleźć tego, czego szukasz, stwórz własną aplikację przy użyciu narzędzia Suunto App Designer. Możesz na przykład utworzyć aplikację liczącą szacowany czas przebiegnięcia maratonu lub nachylenie stoku trasy narciarskiej.

Wbudowany odbiornik GPS
Zegarek Suunto Ambit został wyposażony w odbiornik GPS oparty o najnowszy układ SiRFStarIV, który charakteryzuje się wysoką czułością. Ułatwia on szybkie wyszukiwanie satelitów GPS i gwarantuje stabilne odczyty.

Wysokościomierz
Wysokościomierz pozwala ustalić aktualną wysokość nad poziomem morza, monitorować zmiany wysokości i oceniać postępy podczas wspinaczki - jest to idealne rozwiązanie dla alpinistów, narciarzy i podróżników w nieznanym terenie.

Barometr
Barometr umożliwia pomiar aktualnej wartości ciśnienia atmosferycznego. Na podstawie tych danych można przewidzieć gwałtowne zmiany warunków pogodowych, co pozwala na podjęcie odpowiednich działań i daje większą szansę na udaną wyprawę.

Innowacyjny kompas 3D
Tradycyjny kompas wymaga ustawienia go w poziomie do linii horyzontu, aby odczyt wskazania kierunku był dokładny. Kompas 3D z kompensacją przechyłów gwarantuje dokładny odczyt kierunków niezależnie od kąta ustawienia nadgarstka.

FusedSpeed
FusedSpeed to nowa opatentowana technologia odczytu prędkości firmy Suunto. Wskazania prędkości są tu unikalnym połączeniem odczytów odbiornika GPS i czujnika przyśpieszenia (akcelerometru). Sygnał GPS jest filtrowany adaptacyjnie na podstawie przyspieszenia, dzięki czemu odczyt stałych prędkości jest dokładniejszy, a reakcja na zmiany prędkości jest znacznie szybsza.

Peak Training Effect
Aby lepiej określić znaczenie pomiaru efektu treningowego, firma Suunto wprowadziła pojęcie maksymalnego efektu treningowego (Peak Training Effect - PTE). Wartość PTE odzwierciedla wpływ sesji treningowej na maksymalną wydolność tlenową i jest najdokładniejsza w przypadku treningów o średniej i dużej intensywności. Pomiar jest dokonywany względem aktualnego poziomu kondycji - im wyższa sprawność, tym intensywniej należy trenować, aby uzyskać wyższe wartości PTE.

Czas regeneracji
Czas regeneracji to czas potrzebny na odpoczynek po wysiłku. Obliczany jest w oparciu o intensywność i czas trwania sesji treningowej oraz o ogólne zmęczenie, które kumuluje się nawet przy niewielkiej aktywności. Przy rozpoczęciu treningu przed upływem czasu regeneracji, czas niewykorzystany zostanie przeniesiony do następnej sesji treningowej.

Pomiar tętna
Zegarek Suunto Ambit umożliwia monitorowanie tętna w czasie rzeczywistym przy użyciu komfortowego pasa do pomiaru tętna Suunto ANT Comfort Belt. Korzystając z funkcji wysokościomierza wraz z pomiarem tętna można poznać reakcje swojego serca na zmiany wysokości i w łatwy sposób określić optymalne tempo marszu.

Tworzenie tras i nawigacja w oparciu o waypointy
Utwórz trasy w witrynie Movescount na podstawie pojedynczych waypointów. Prześlij trasy do zegarka i nawiguj po nich od punktu do punktu. Zegarek Suunto Ambit sygnalizuje osiągnięcie danego punktu i wyznacza kierunek do następnego waypointu. Na wyświetlaczu podawana jest nazwa i kurs do waypointu.

Punkty POI
Poza możliwością nawigowania po trasie, można również tworzyć własne punkty POI i nawigować do nich. Punkty POI można dodawać ręcznie niezależnie od aktualnego położenia. Zapisane punkty POI są pogrupowane wg typu, dzięki czemu można je łatwiej wyszukiwać na liście.

Nawigacja po trasie wyświetlanej na ekranie
Na szlakach, zarówno podczas turystyki pieszej, jak i jazdy na rowerze, można wyświetlać na ekranie zegarka Suunto Ambit trasę w czasie rzeczywistym z punktem początkowym, aktualnym położeniem i trasą do pokonania. Trasę można pobrać z witryny Movescount wybierając ją spośród tysięcy utworzonych już przez innych użytkowników lub stworzyć własną.

Zgodność z technologią ANT+
Technologia ANT+ zapewnia większą elastyczność poszerzając gamę urządzeń zewnętrznych, które można używać z zegarkiem. Suunto Ambit zapewnia teraz zgodność z pasami do pomiaru tętna zgodnymi ze standardem ANT+ oraz biegowymi i rowerowymi czujnikami POD firmy Suunto i innych producentów.

Wytrzymała obudowa BuiltToLast
Obudowa BuiltToLast z jednego kawałka kompozytu (poliamid wzmocniony włóknem szklanym) charakteryzuje się bardzo trwałą konstrukcją. Dodatkowo pierścień z anodowanego aluminium, pasek TPU i szkiełko mineralne sprawiają, że zegarek wytrzyma uderzenia i jest odporny na zadrapania.

Zwiększona żywotność baterii
Zegarek Suunto Ambit posiada akumulator litowo-jonowy ładowany przy użyciu kabla USB. Umożliwia on pracę do 50 godzin w trybie outdoorowym lub do 15 godzin w pełnym trybie treningowym. Przy wyłączonej funkcji GPS żywotność baterii wzrasta do ok. 30 dni.

Unikalne funkcje zegarka
W zegarku Suunto Ambit istnieje możliwość zmiany wyświetlacza na negatywowy lub pozytywowy. Można również regulować poziom podświetlenia, ustawić ciągłe podświetlenie oraz zablokować przyciski. Zegarek został także wyposażony m.in. w czujnik temperatury, chronometr, licznik interwałów czy synchronizację czasu GPS.

Zegarek Suunto Ambit jest produkowany w fabryce Suunto w Finlandii.

Więcej o zegarku Suunto Ambit (m.in. o najnowszych aktualizacjach) dowiesz się czytając nasz artykuł w Klubie AN Suunto Ambit - odpowiedzi na często zadawane pytania. Zapraszamy do lektury.

Funkcje GPS

Prędkość
Tak
Odległość
Tak
Szlaki
Tak
Nawigacja Find Back po śladzie
Tak
Lokalizacja
Tak
Punkty nawigacyjne POI
100
Nawigacja
do punktów nawigacyjnych
Trasy
Tak
Układy współrzędnych
Lat-Lon, UTM, MGRS
Lokalne układy siatki
brytyjska (BNG), fińska (ETRS-TM35FIN), fińska (KKJ), irlandzka (IG), szwedzka (RT90), szwajcarska (CH1903), UTM NAD27 Alaska, UTM NAD27 Conus, UTM NAD83
Tryb oszczędzania energii
Tak

Funkcje wysokościomierza

Zakres wysokości
od -500 m do 9 000 m / od -1 500 ft do 29 500 ft
Dokładność pomiaru wysokościomierza
1 m / 3 ft
Automatyczny przełącznik wysokościomierza / barometru
Tak
Wartość kumulacji pionowej w czasie rzeczywistym
Tak
Przedziały zapisu
1 s, 10 s
Całkowite zwiększenie lub zmniejszenie wysokości
Tak
Prędkość pionowa
Tak
Wykres wysokości
Tak
Kompensacja temperatury
Tak

Funkcje pogody

Zakres barometru
od 950 hPa do 1 060 hPa / od 28,34 inHg do 31,30 inHg
Dokładność pomiaru barometru
1 hPa / 0,03 inHg
Ciśnienie na poziomie morza
Tak
Wykres trendu
Tak
Temperatura
Tak
Zakres wyświetlania temperatury
od -20°C do +60°C / od -4°F do +140°F
Dokładność pomiaru temperatury
1°C / 1°F

Funkcje kompasu

Kompas cyfrowy 3D
Tak
Dokładność pomiaru kompasu
1° / 18 tysięcznych (artyleryjskich)
Kompensacja przechyłów
Tak
Ustawianie deklinacji
Tak
Kalibracja sterowana
Tak
Kurs w stopniach
Tak
Wskaźnik kierunku północ-południe
wskaźnik północy

Wskazówki dotyczące treningu i ćwiczeń

Licznik interwałów
Tak
Zalecenie dotyczące odpoczynku po ćwiczeniach
Tak
Maksymalny efekt treningowy
w czasie rzeczywistym i na Movescount.com

Funkcje tętna

ANT - kodowany, cyfrowy sygnał tętna
Tak
Wartość tętna
w czasie rzeczywistym
Średnia wartość tętna
w czasie rzeczywistym
Limity tętna
Tak
Strefy tętna
Tak
Wykres tętna
Tak
Przedziały zapisu
przedziały skurczów serca
Liczba spalanych kalorii
w czasie rzeczywistym

Pasy do pomiaru tętna

Pas Suunto ANT Comfort (z kodowaniem ANT)
w zestawie
Pas Suunto Dual Comfort (z kodowaniem analogowym i ANT)
kompatybilny
Pasy do pomiaru tętna ANT+
kompatybilny

Oprogramowanie

Połączenie z komputerem PC i Mac
przy użyciu kabla USB
Wyświetlanie i wizualizacja tras oraz profili wysokości
na Movescount.com
Przesyłanie i analiza danych treningowych
za pomocą Movescount.com
Aplikacje Suunto Apps
Tak

Funkcje chronografu

Stoper
Tak
Okrążenia (ręcznie i automatycznie)
Tak
Dokładność pomiaru chronografu
1 s do 9:59'59, następnie 1 min

Funkcje zegara

Format 12 / 24 h
Tak
Kalendarz
Tak
Podawanie godzin w dwóch strefach czasowych
Tak
Alarmy codzienne
1
Drzemka
Tak
Synchronizacja czasu GPS
Tak

Specyfikacja ogólna

Wodoszczelność
100 m / 330 ft
Akumulator litowo-jonowy przystosowany do wielokrotnego ładowania
Tak
Wskaźnik stanu baterii
Tak
Ostrzeżenie o niskim poziomie naładowania baterii
Tak
Blokada przycisków
Tak
Interfejs użytkownika oparty na menu
Tak
Języki
menu w języku angielskim (język niemiecki, hiszpański, francuski, fiński, szwedzki, włoski, portugalski i niderlandzki dostępny na Movescount.com)
Temperatura robocza
od -20°C do +60°C / od -5°F do +140°F
Temperatura ładowania akumulatora
od 0°C do +35°C / od +32°F do +95°F
Temperatura przechowywania
od -30°C do +60°C / od -22°F do +140°F
Paski wymieniane przez użytkownika
Tak
Wybór jednostek metrycznych lub imperialnych
Tak
Wyświetlacz z matrycą punktową
Tak
Przełącznik wyświetlacza (pozytyw / negatyw)
Tak
Wyświetlacz z możliwością dostosowania
Tak
Funkcja podświetlenia nocnego
Tak
Rodzaj podświetlenia
Led
Mineralne szkiełko kryształowe
Tak
Dziennik
Tak
Zgodność z technologią ANT+
Tak
Kompatybilny z czujnikami Suunto POD
Foot POD Mini, Bike POD / Road Bike POD, Cadence POD
Wymiary (szerokość × wysokość × grubość)
50 mm × 50 mm × 18,1 mm
Waga
78 g
zaslona

Opinie i testy użytkowników

Trasa na ekranie zegarka, warto było czekać! (Dawid Z.)
Ocena

Dodano 11-10-12

O Ambicie powiedziano i napisano już chyba wszystko. Zebrał on większość nagród za zegarek outdoorowy w tym roku, a pomimo, że od premiery minęło juz kilka ładnych miesięcy, nadal wzbudza spore emocje. Ostatnio ze względu na aktualizacje do wersji 1.8. Poza nowymi językami menu, układami współrzędnych, klasycznym stoperem oraz możliwości aktualizacji czasu na podstawie satelit dodano funkcje, które totalnie zmieniła to urządzenie, mianowicie widok trasy na ekranie zegarka.

Jak do tej pory wyglądało nawigowanie z Ambitem? Po utworzeniu dokładnej trasy w Movescount, przegrywało się ją do zegarka, a później już na trasie nawigowało od waypointu do waypointu. Na przykład podczas wycieczki rowerowej na nowej trasie, ciężko było czasami trafić w waypoint, a później już był problem, bo trzeba było się ręcznie przełączyć się na następny i jakoś do niego trafić.

Z trasą przedstawioną na ekranie zegarka jest całkiem inna historia. Wystarczy rzut oka na szkic trasy i swoją pozycję, aby określić czy idziemy w dobrym kierunku czy np. zbaczmy z trasy. Dostępne są dwa widoki, ogólny oraz szczegółowy. Szczegółowy pokazuje odcinek trasy na którym się aktualnie znajdujemy, a przyzwoita rozdzielczości ekranu, pozwala na przyjemne nawigowanie. Jest to jedna z najciekawszych funkcji Ambita, która sprawiła, że to urządzenie jest już prawie kompletne.

Aha, dodano również możliwość włączenia podświetlenia wyświetlacza na stałe. Przydaje się np. podczas biegu późnym wieczorem, kiedy chcemy kontrolować tętno czy trasę, a nie chcemy szukać guzika podświetlenia za każdym razem.
Przesiadka z Vectora na Ambita (gulas)
Ocena

Dodano 28-09-12

Byłem szczęśliwym posiadaczem Suunto Vector, jednak tamtem zegarek wiele przeszedł i nadszedł czas na zmianę. Z Vectora byłem bardzo zadowolony, dlatego wybór padł na kolejne Suunto. Po zakupie Ambita zabrałem się za eksplorowanie menu i opcji. Ogólnie nawigacja po funkcjach zegarka jest prosta i wręcz intuicyjna (być może to doświadczenie z poprzednim Suunto). Tarcza jest sporej wielkości i wszystko jest dobrze widoczne. Do wyboru są dwie opcje wyświetlacza: czarne na białym albo białe na czarnym. Genialny pomysł i aż dziwne, że nikt nie wpadł na to wcześniej.

Przechodzimy do treningu, pas znaleziony, lokalizacja znaleziona po kilkunastu sekundach (za drugim razem było to już kilka sekund), start. Wszystko to, co oglądamy podczas treningu można dowolnie konfigurować w serwisie Movescount. Nie można tego zmienić później w zegarku, ale rozumiem, że konfiguracja jest zbyt skomplikowana do opanowania przy pomocy kilku przycisków. Podczas treningu można włączyć nawigację i poruszać się wg wskazówek GPS. Bardzo przydatne na nowych trasach. Nawigacja jest wystarczająco użyteczna, aby nie zgubić się w terenie. Kolejne punkty orientacyjne przełączają się automatycznie, więc nie trzeba nic wciskać. Po zakończeniu treningu dostajemy podsumowanie m.in. ile czasu należy odpocząć przed następnym treningiem. Przy pomocy dołączonego kabla USB można zgrać dane z treningu i mapę do Movescount, a następnie pochwalić się znajomym :)

Uwielbiałem Vectora i teraz uwielbiam Ambita. Na podstawie tych dwóch zegarków można zobaczyć, jak technologia poszła do przodu. Vector był prostym zegarkiem z kilkoma czujnikami, Ambit to już kompletna nawigacja z GPS na nadgarstku!
Dzięki, dzięki, dzięki (Małgosia Z.)
Ocena

Dodano 02-09-12

Zegarek został zakupiony jak prezent dla męża na jego własne życzenie. Prezent musi się podobać, ponieważ nie wychodzi bez niego na żaden bieg lub jazdę na rowerze. Ze swojej strony chciałam wyrazić jak najbardziej pozytywną opinię na temat sklepu. Ten produkt nie był dostępny w żadnym innym sklepie, a ja otrzymałam przesyłkę następnego dnia po zamówieniu! Dodatkowo otrzymalliśmy torbę w prezencie. Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam!
Ambit zmienił moje zdanie na temat zegarków gps (Karol D.)
Ocena

Dodano 20-08-12

Na urządzenie tego typu czekałem od dluższego czasu. Używałem kompasu i mapy, używałem przenośnym nawigacji gps, używałem app na iPhone'a, ale brakowało mi narzędzia, które zawsze będzie pod ręką, wytrzyma dłużej niż dzień bez ładowania i da się łatwo zarzadząć na kompie. Suunto Ambit spełnia wszystkie te kryteria. Tylko w ostatnich tygodniu podczas pobytu nad Soliną zapisałem kilka tras trekkingowych, bieg przełajowy, rejs po zalewie, a nawet trasę do ulubionej knajpy z pstrągami.

Menu w Ambicie jest na tyle intuicyjne i dobrze opisane, że można obejść się bez czytania instrukcji. Większość ustawień można zmienić w serwisie Movescount. Największa zabawa to totalnie dowolna konfiguracja ekranów dla każdego trybu treningowego. Na kilku ekranach można wyświetlić dane w jednej, dwóch lub trzech liniach, do tego trzecia linia może mieć klika opcji, a nawet ustawić pokazywanie niektórych danych jako wykresu. To użytkownik decyduje, co i gdzie będzie pokazywane na ekranie. Genialne!

Zintegrowany gps to jedna z najważniejszych cech Ambita. Sam długo zwlekałem z zakupem tego zegarka właśnie ze względu na wbudowany gps. Kilka lat temu miałem Garmina 405 w którym każde namierzanie trwało ponad minutę. Od tego czasu używałem wyłącznie zewnętrznych modułów gps. "Magia" zastosowana w Ambicie całkowicie zmieniła mój pogląd w tej kwestii. Pierwsze namierzanie trwało ok. 30 sekund. Każde kolejne, uwaga, 2-3 sekundy! Teraz wygląda to tak, że wychodzę z domu, wybieram tryb treningowy i po kilku sekundach zegarek z pasem hr i aktywnym gps jest gotowy do zapisywania danych.

Żeby nie było tak cukierkowo muszę wspomnieć o jednej wadzie. W tej chwili nie ma możliwości usuwania zapisów z logbooka. Stare dane automatycznie są zapisywane przez nowe w momencie kiedy kończy się pamięć. Dlatego uważajcie, ponieważ przy 1-sekundowym zapisie gps i parametrów, pamięć zapełnia się bardzo szybko. Do tego nie ma żadnej informacji o tym, że pamięć się kończy i nowe dane zapisują stare! Warto w miarę możliwości przerzucać wszystko do Movescount. Stąd apel do Suunto, dodajcie funkcje kasowania wpisów w kolejnej aktualizacji i może jakiś komunikat w momencie nadpisywania danych.

O Suunto Ambit można pisać i pisać. Ja wspomniałem tylko o najważniejszych funkcjach, ale jeżeli ktoś się jeszcze waha przed zakupem, dodam, że możliwości tego urządzenia są ogromne. Polecam.

Opinie i testy użytkowników - dodaj własną

Opinie mogą dodawać tylko zarejestrowani użytkownicy. Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodać własną opinię.

Pytania i odpowiedzi

Czy zegarek jest wodoodporny?

Tak. Wodoszczelność zegarka Suunto Ambit testowano zgodnie ze standardem ISO 2281 do głębokości 100 m / 330 ft (odpowiadające tej głębokości ciśnienie to 10 bar). Wskazanie to nie odpowiada jednak bezpośrednio dozwolonej głębokości nurkowania, ale odnosi się jedynie do ciśnienia, przy którym zostało przeprowadzone badanie. Deszcz, prysznic i każdy inny normalny kontakt z wodą nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie zegarka. Zegarek można używać do zwykłego pływania, nie jest on jednak przeznaczony do użytkowania podczas nurkowania.

UWAGA: Nie wolno naciskać przycisków podczas pływania ani wtedy, gdy są w kontakcie z wodą.

Z jakiego materiału wykonane jest szkiełko w zegarku?

Szkiełko w zegarku Suunto Ambit wykonane jest z odpornego na zarysowania mineralnego szkła kryształowego.

W którym miejscu została umieszczona antena odbiornika GPS?

Antena odbiornika GPS w zegarku Suunto Ambit została umiejscowiona w dolnej części koperty, dzięki czemu zapewnia odbiór sygnału z bardzo szerokiego kąta. Aby zminimalizować czas inicjacji GPS, zegarek należy trzymać nieruchomo z odbiornikiem skierowanym do góry.

Zegarek automatycznie uruchamia odbiornik GPS po wyborze trybu treningu z funkcją GPS, wyborze funkcji ustalania lokalizacji lub po rozpoczęciu nawigacji.

Na jak długo bateria zapewnia zasilanie?

Naładowana bateria zapewnia zasilanie:

 • na ok. 15 godzin z rejestrowaniem pozycji GPS co 1 sek. (w temperaturze 20°C)
 • na ok. 50 godzin z rejestrowaniem pozycji GPS co 60 sek. (w temperaturze 20°C)
 • na ok. 30 dni przy wyłączonym GPS-ie i działających funkcjach ABC (wysokościomierz, barometr, kompas 3D)

Pełne ładowanie akumulatora zajmuje około 2 - 3 godzin (pierwsze ładowanie może wymagać więcej czasu). Podczas ładowania za pomocą kabla USB przyciski zegarka są zablokowane.

Nie należy odłączać kabla przed pełnym naładowaniem akumulatora - zapewni to dłuższy czas pracy baterii. Po zakończeniu ładowania zostanie wyświetlona informacja „Battery full” („Akumulator naładowany”).

Stan naładowania akumulatora jest sygnalizowany ikoną. Kiedy poziom naładowania spadnie poniżej 10%, ikona będzie migać przez pół minuty. Kiedy poziom naładowania spadnie poniżej 2%, ikona będzie migać przez cały czas.

Czy do ładowania akumulatora i przesyłania danych używa się tego samego przewodu USB?

Tak. Kabel USB (w zestawie z zegarkiem) służy zarówno do przesyłania danych jak i ładowania baterii zegarka Suunto Ambit. Z jednej strony przewodu znajduje się wtyczka USB typu A (umożliwiająca podpięcie do komputera lub ładowarki sieciowej), a z drugiej strony 4-pionowy klip umożliwiający podpięcie do zegarka (2 piny wykorzystywane są do ładowania baterii, pozostałe 2 do przesyłania danych).

Czy do ładowania baterii w zegarku potrzebuję komputera?

Baterię w zegarku Suunto Ambit można ładować przy pomocy przewodu USB (w zestawie z zegarkiem) podłączając go do wolnego portu USB komputera lub korzystając z kompatybilnej ładowarki sieciowej dostępnej jako wyposażenie dodatkowe.

Jakie dane przechowywane są w pamięci zegarka po wyczerpaniu się akumulatora?

Po wyczerpaniu się akumulatora w zegarku Suunto Ambit dostępne będą nadal następujące dane:

 • wykresy wysokościomierza i barometru
 • wersja oprogramowania
 • język menu
 • ustawienia fabryczne i użytkownika
 • czas w drugiej strefie czasowej (gdy użytkownik ustawił czas główny)
 • zarejestrowane dzienniki
 • dzienniki treningowe
 • tryby treningowe (również własne tryby ćwiczeń)
 • waypointy i trasy zapisane w zegarku
 • sparowane czujniki POD i pasy do pomiaru tętna

Zegarek nie przechowuje natomiast następujących danych:

 • czas
 • wartość kalibracji kompasu
 • wartość odniesienia wysokości
 • układ generacji efemeryd SGEE (Server Generated Extended Ephemeris) wspomagający system GPS
 • aktualny czas odpoczynku (w dzienniku zapisany będzie czas odpoczynku dotyczący wcześniejszej sesji treningowej)
Czy zegarek jest kompatybilny z urządzeniem do przesyłania danych Suunto Movestick Mini?

Zegarek Suunto Ambit nie jest zgodny z urządzeniem Suunto Movestick Mini. Dwukierunkowy transfer danych pomiędzy komputerem a zegarkiem realizowany jest za pomocą dostarczonego kabla USB.

W jaki sposób odwrócić kolory wyświetlacza?

W zegarku Suunto Ambit istnieje możliwość zmiany wyświetlacza na negatywowy (ciemne tło z jasnymi znakami) lub pozytywowy (jasne tło z ciemnymi znakami). Inwersja wyświetlacza (odwrócenie kolorów) możliwa jest w ustawieniach zegarkach lub przez długie naciśnięcie przycisku [VIEW].

Czy mogę zmienić kontrast wyświetlacza?

Tak. Zmiana kontrastu wyświetlacza w zegarku Suunto Ambit dostępna jest w ustawieniach ogólnych zegarka. Kontrast można zmieniać w zakresie od 0% do 100%.

Jakie są dostępne tryby podświetlenia?

W zegarku Suunto Ambit można ustawić następujące tryby podświetlenia:

 • Normal (normalny) - podświetlenie włącza się na kilka sekund po naciśnięciu przycisku [LIGHT LOCK] oraz po włączeniu dźwięku alarmu
 • Off (wyłączony) - podświetlenie nie włącza się po naciśnięciu przycisku ani po włączeniu dźwięku alarmu
 • Night (noc) - podświetlenie włącza się na kilka sekund po naciśnięciu dowolnego przycisku oraz po włączeniu dźwięku alarmu (korzystanie z trybu Night (noc) znacznie skraca czas pracy baterii)
 • Toggle (przełącz) - podświetlenie jest włączane po naciśnięciu przycisku [LIGHT LOCK] i pozostaje włączone do następnego naciśnięcia przycisku [LIGHT LOCK]

Zmiana trybu podświetlenia jest możliwa w ustawieniach zegarka.

Jak mogę zablokować przyciski w zegarku?

Blokadę przycisków można włączyć lub wyłączyć przytrzymując przycisk [LIGHT LOCK]. Gdy blokada przycisków jest włączona, na wyświetlaczu widoczny jest symbol blokady.

Blokada przycisków uniemożliwia przypadkowe uruchomienie lub zatrzymanie dziennika. Kiedy przyciski są zablokowane, można w dalszym ciągu włączyć podświetlenie przyciskiem [LIGHT LOCK], zmieniać ekrany przyciskiem [NEXT] i widoki przyciskiem [VIEW].

W jaki sposób działa funkcja pomiaru czasu na podstawie sygnału GPS?

Funkcja pomiaru czasu na podstawie sygnału GPS koryguje różnicę pomiędzy czasem zegarka Suunto Ambit a czasem GPS. Funkcja pomiaru czasu na podstawie sygnału GPS automatycznie koryguje czas raz dziennie lub po ręcznej korekcie czasu. Korygowany jest także czas podwójny.

Funkcja pomiaru czasu na podstawie sygnału GPS koryguje minuty i sekundy, ale nie godziny. Dodatkowo funkcja dokładnie koryguje czas, jeśli różnica jest mniejsza niż 7,5 minuty. Jeśli różnica jest większa, funkcja koryguje czas do najbliższych 15 minut.

Czy zegarek jest kompatybilny z komputerami PC i Mac?

Tak. Dwukierunkowy transfer danych pomiędzy komputerem a zegarkiem Suunto Ambit realizowany jest za pomocą przewodu USB. Aby transfer danych był możliwy, na komputerze należy zainstalować aplikację Moveslink, która jest zgodna zarówno z komputerami PC (z systemem operacyjnym Windows XP, Windows Vista, Windows 7), jak i Macintosh (z procesorem Intel i systemem OS X w wersji 10.6 lub nowszym).

W celu naładowania baterii zegarek Suunto Ambit można podłączyć do wolnego portu USB komputera PC lub Mac.

Jakie formaty zapisu położenia dostępne są w zegarku?

Zegarek Suunto Ambit umożliwia wybór następujących formatów zapisu położenia:

 • szerokość i długość geograficzna - najczęściej stosowany układ współrzędnych, w którym pozycję można przedstawić jako:
  • WGS84 Hd.d° - stopnie i dziesiętne części stopnia
  • WGS84 Hd°m.m' - stopnie, minuty i dziesiętne części minut
  • WGS84 Hd°m's.s - stopnie, minuty, sekundy i dziesiętne części sekund
 • UTM (Universal Transverse Mercator - uniwersalna siatka Merkatora), który definiuje współrzędne prostokątne w płaszczyźnie poziomej
 • MGRS (Military Grid Reference System - wojskowy układ odniesienia), który jest rozszerzeniem układu UTM i dodatkowo zawiera numer porządkowy strefy, oznaczenie literowe kwadratu o boku 100 km oraz numeryczną reprezentację położenia

Zegarek Suunto Ambit obsługuje także następujące lokalne układy siatki:

 • British (BNG) (brytyjski (BNG))
 • Finnish (ETRS-TM35FIN) (fiński (ETRS-TM35FIN))
 • Finnish (KKJ) (fiński (KKJ))
 • Irish (IG) (irlandzki (IG))
 • Swedish (RT90) (szwedzki (RT90))
 • Swiss (CH1903) (szwajcarski (CH1903))
 • UTM NAD27 Alaska
 • UTM NAD27 Conus (UTM NAD27 Conus)
 • UTM NAD83

Niektóre układy siatki nie mogą być stosowane w obszarach na północ od 84°N i na południe od 80°S lub poza krajami, dla których są przeznaczone.

Wszystkie formaty zapisu położenia określają tą samą lokalizację, ale wyrażają ją w różny sposób.

W jaki sposób można tworzyć punkty POI?

Punkt POI można tworzyć korzystając z aktualnej lokalizacji. Możliwe jest również zapisanie jako punktu POI lokalizacji innej niż aktualna poprzez ręczne wprowadzenie współrzędnych do zegarka. Punkty POI można także tworzyć w serwisie Movescount.com, wskazując lokalizację na mapie lub wpisując odpowiednie współrzędne.

Pamięć zegarka pomieści do 100 punktów POI. Należy jednak pamiętać o tym, że trasy również zajmują pamięć zegarka. Na przykład po zapisaniu trasy, która składa się z 60 waypointów, w zegarku będzie można zapisać jeszcze 40 punktów POI.

Typ punktu POI (ikonę) i jego nazwę można wybrać z wcześniej zdefiniowanej listy, a w serwisie Movescount.com można wpisać inną dowolną nazwę.

Po połączeniu zegarka z serwisem Movescount.com nastąpi synchronizacja punktów POI pomiędzy zegarkiem a witryną.

Czy w zegarku możliwa jest nawigacja do zapisanego punktu POI?

Tak. Zegarek Suunto Ambit jest wyposażony w nawigację GPS, która umożliwia nawigowanie do miejsca docelowego zapisanego jako punkt POI. Po rozpoczęciu nawigacji do punktu POI wyświetlane będą następujące informacje:

 • strzałka wskazująca kierunek do miejsca docelowego (wskaźnik skrętu w lewo lub w prawo)
 • odległość do miejsca docelowego
 • nazwa punktu POI, do którego się kierujesz, odchylenie od wskazanego kierunku w stopniach (0° jest prawidłowym kierunkiem) lub aktualny kurs podany przy użyciu kierunków głównych (N, S, W, E) i pośrednich (NE, NW, SE, SW)

Nawigacja pokazuje odchylenie od strzałki kierunku północy na tarczy przy niewielkich prędkościach (poniżej 4 km/h) oraz odchylenie od kursu przy większych prędkościach (powyżej 4 km/h). Podczas postoju można obracać zegarkiem, aż zostanie wyświetlona wartość 0, oznaczająca prawidłowy kierunek. Podczas jazdy na rowerze Suunto Ambit wykrywa kierunek nawet przy przechyleniu zegarka.

W jaki sposób można utworzyć trasę?

Trasę można stworzyć bezpośrednio w witrynie Movescount.com lub zaimportować trasę utworzoną przy użyciu innego urządzenia z komputera do witryny Movescount.com. Trasę można także nagrać przy użyciu zegarka Suunto Ambit i przesłać ją do witryny Movescount.com.

Czy można prowadzić nawigację po trasie?

Tak. Można prowadzić nawigację po trasie pobranej do zegarka Suunto Ambit z witryny Movescount.com. Nawigacja jest też możliwa podczas rejestrowania danych treningu.

Podczas nawigacji dostępne są następujące widoki:

 • pełny widok trasy, pokazujący całą trasę
 • powiększony widok trasy (domyślnie powiększony widok jest skalowany do 500 m lub jest pokazywany w większej skali, jeśli znajdujesz się daleko od trasy)
 • widok nawigacji do waypointów

W pełnym widoku trasy wyświetlane są następujące informacje:

 • strzałka wskazująca lokalizację i odpowiedni kierunek
 • następny waypoint na trasie
 • pierwszy i ostatni waypoint na trasie
 • punkty POI znajdujące się w pobliżu trasy (najbliższy punkt POI jest wyświetlany w formie ikony)
 • skala, w jakiej wyświetlono pełny widok trasy

W widoku nawigacji do waypointów wyświetlane są następujące informacje:

 • strzałka wskazująca kierunek do następnego waypointu (wskaźnik skrętu w lewo lub w prawo)
 • odległość do następnego waypointu
 • następny waypoint na trasie
Co oznacza wskaźnik procentowy pojawiający się na ekranie w trakcie wyszukiwania sygnału GPS?

Wskaźnik procentowy pojawiający się na wyświetlaczu zegarka Suunto Ambit w trakcie wyszukiwania sygnału GPS można zinterpretować w następujący sposób:

 • 0% - odbiornik GPS jest uszkodzony
 • 5% - trwa wyszukiwanie satelitów
 • 10% - widocznych jest 5 satelitów, rozpoczyna się transfer danych (jeśli jakość sygnału z satelitów będzie słaba, powyższa wartość może powrócić do stanu 5%)
 • 50% - dane odbierane są z 5 satelitów
 • 81% - dane o dużej sile sygnału odebrane w 30 sek. z 5-ciu satelitów
 • 100% - prawidłowy sygnał GPS (jeśli jakość sygnału z satelitów spadnie, wówczas wskaźnik powróci do stanu 10%)

Jeśli wartość wskaźnika procentowego spada lub pozostaje taka sama przez dłuższy czas, wówczas należy zmienić swoją pozycję oraz upewnić się, że antena odbiornika GPS w zegarku jest skierowana w stronę nieba. Podczas oczekiwania na poprawę sygnału nie należy również poruszać zegarkiem.

Czy zegarek współpracuje z rosyjskim systemem satelitarnym nawigacyjnym GLONASS?

Nie. Zegarek Suunto Ambit nie jest kompatybilny z systemem GLONASS.

Czy zegarek jest kompatybilny z Google Earth 3D oraz innymi programami do obsługi map?

Trasy stworzone przez zegarek Suunto Ambit można eksportować z serwisu Movescount.com w formacie kml / gpx, a następnie importować do Google Earth lub innego programu do obsługi map, który obsługuje format kml / gpx. Bezpośrednia integracja z Google Earth (np. poprzez naciśnięcie przycisku w zegarku) nie będzie dostępna w najbliższej przyszłości.

W jaki sposób działa wysokościomierz i barometr w zegarku?

Zegarek Suunto Ambit nieustannie mierzy bezwzględną wartość ciśnienia atmosferycznego. Na podstawie tego pomiaru oraz wartości odniesienia zegarek oblicza ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza lub wysokość, czyli:

 • na podstawie bezwzględnej wartości ciśnienia atmosferycznego oraz znanej wysokości w danym miejscu można uzyskać ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza
 • na podstawie bezwzględnej wartości ciśnienia atmosferycznego oraz znanej wartości ciśnienia na poziomie morza można uzyskać wysokość

Jeśli potrzebujesz dokładnych wartości ciśnienia na poziomie morza lub wysokości, najpierw musisz skalibrować zegarek wprowadzając wysokość miejsca, w którym się znajdujesz lub aktualne ciśnienie na poziomie morza. Wysokość w danym miejscu można znaleźć na większości map topograficznych lub w serwisie Google Earth. Ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza w danym miejscu można odnaleźć w lokalnych serwisach pogodowych.

Jakie dane mogą być wyświetlane w trybie wysokościomierza - barometru?

W zegarku Suunto Ambit w trybie ALTI-BARO (wysokościomierz - barometr) dostępne są trzy profile: Altimeter (wysokościomierz), Barometer (barometr) i Automatic (automatyczny).

Gdy aktywny będzie profil Altimeter (wysokościomierz), można korzystać z następujących widoków:

 • wiersz górny: aktualna wysokość
 • wiersz środkowy: wykres wysokości z ostatnich 12 godzin
 • wiersz dolny: godzina lub temperatura przełączane przyciskiem [VIEW]

Gdy aktywny będzie profil Barometer (barometr), zegarek prezentuje następujące informacje dotyczące ciśnienia:

 • wiersz górny: aktualne ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza
 • wiersz środkowy: wykres zmian ciśnienia na poziomie morza z ostatnich 27 godzin (interwał pomiaru 1 godz.)
 • wiersz dolny: temperatura, godzina lub wartość odniesienia wysokości przełączane przyciskiem [VIEW]

Kiedy aktywny będzie profil Automatic (automatyczny), zegarek automatycznie zmienia sposób interpretacji zmian ciśnienia atmosferycznego i odczytuje je jako zmiany wysokości lub zmiany pogody, przełączając się pomiędzy profilem Altimeter (wysokościomierz) a profilem Barometer (barometr).

Czym różni się tradycyjny kompas od kompasu 3D?

Tradycyjny kompas wymaga ustawienia go w poziomie do linii horyzontu, aby odczyt wskazania kierunku był dokładny. Kompas 3D z kompensacją przechyłów gwarantuje dokładny odczyt kierunków niezależnie od kąta ustawienia nadgarstka.

Jakie informacje dostępne są w trybie kompasu?

W zegarku Suunto Ambit w trybie COMPASS (kompas) dostępne są następujące informacje:

 • wiersz środkowy: kurs wskazywany przez kompas w stopniach
 • wiersz dolny: aktualny kurs podany za pomocą kierunków głównych (N, S, W, E) i pośrednich (NE, NW, SE, SW), czas lub widok pusty przełączane za pomocą przycisku [VIEW]

Po minucie kompas przełącza się w tryb oszczędzania energii. Można go ponownie uruchomić za pomocą przycisku [START STOP].

W jaki sposób skalibrować kompas?

Kalibracja kompasu 3D w zegarku Suunto Ambit wymaga dwóch czynności - obracania zegarkiem w płaszczyźnie poziomej i przechylenia go do pionu. Szczegółowy opis, w jaki sposób możesz wykonać kalibrację kompasu, znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka.

Co to jest deklinacja magnetyczna?

Deklinacja magnetyczna

Deklinacja magnetyczna to kąt pomiędzy północą magnetyczną a geograficzną. Tradycyjne mapy wskazują północ geograficzną. Kompas wskazuje północ magnetyczną - region nad ziemią, do którego zmierzają pola magnetyczne ziemi. W związku z tym, że północ magnetyczna i geograficzna nie znajdują się w tym samym miejscu, konieczne jest ustawienie w kompasie deklinacji. Szczegółowy opis, w jaki sposób ustawić w zegarku wartość deklinacji, znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka.

Jak można ustalić deklinację w danej lokalizacji?

Lokalna deklinacja (wschód lub zachód) jest zazwyczaj podawana na mapach (magnetycznych, geograficznych) z dokładnością do jednego lub pół stopnia. Lokalizacja północy magnetycznej zmienia się jednak każdego roku, w związku z czym najbardziej precyzyjną i aktualną informację o wartości deklinacji dla danej lokalizacji możemy znaleźć w internecie, np. korzystając ze strony www.magnetic-declination.com.

Czy zegarek posiada wstępnie zdefiniowane tryby treningowe?

Tak. Zegarek Suunto Ambit posiada osiem wstępnie zdefiniowanych trybów treningowych. Tryby te służą do rejestrowania dzienników treningowych i wyświetlania różnych informacji podczas treningu:

 • Cycling (kolarstwo): informacje o prędkości, odległości, kadencji i tętnie
 • Mountaineering (wspinaczka górska): informacje o wysokości, odległości i prędkości (rejestrowanie położenia GPS co 60 sek.)
 • Trail running (biegi przełajowe): informacje o wysokości, tętnie, tempie i odległości
 • Running (bieganie): informacje o tempie, tętnie i wyniki pomiaru czasu chronografem
 • (Alpine) Skiing (narciarstwo alpejskie): informacje o wysokości, liczbie zjazdów i uzyskanych czasach
 • Other sports (pozostałe dyscypliny): informacje o prędkości, tętnie i wysokości
 • Indoor training (trening w pomieszczeniu): informacje o tętnie (bez pomiarów GPS)
 • Trekking (trekking): informacje o odległości, wysokości, tętnie i wyniki pomiaru czasu chronografem (rejestrowanie położenia GPS co 60 sek.)

Informacje dostępne podczas treningu zależą także od użytych urządzeń - pasa do pomiaru tętna lub kompatybilnych czujników Suunto POD.

W wybranym trybie treningowym można określić, czy prędkość będzie mierzona techniką FusedSpeed, czy za pomocą zwykłego pomiaru GPS. Wybrany tryb treningowy wpływa również na takie ustawienia treningu jak limity tętna, odległość automatycznego zliczania okrążeń, tryb ALTI-BARO oraz częstotliwość zapisu.

W serwisie Movescount.com można edytować wstępnie zdefiniowane tryby treningowe oraz tworzyć własne tryby ćwiczeń (do 10 trybów) i pobierać je do zegarka. W trybie własnym można zdefiniować od 1 do 8 ekranów z danymi trybu treningu. Na obszernej liście można wskazać dane, które będą dostępne na każdym ekranie.

Jakie dodatkowe opcje dostępne są w trybie treningowym?

W trybie treningowym w zegarku Suunto Ambit można skorzystać z następujących opcji dodatkowych:

 • COMPASS OFF / ON (kompas wył. / wł.) - włączanie lub wyłączanie kompasu
 • LOCATION (lokalizacja) - wyświetlanie współrzędnych aktualnego położenia lub zapisywanie ich jako punktu POI
 • NAVIGATION (nawigacja) - nawigowanie po trasie lub do punktu POI, dodawanie nowego punktu POI
 • ALTI-BARO (wysokościomierz - barometr) - ustawianie wysokości lub wartości ciśnienia na poziomie morza; ustawianie profilu ALTI-BARO (wysokościomierz - barometr)
 • HR LIMITS OFF / ON (limity tętna wył. / wł.) - włączanie lub wyłączanie limitów tętna (wartości limitów tętna można ustalić w serwisie Movescount.com)
Jakich informacji dostarcza ćwiczenie z pasem do pomiaru tętna?

Korzystanie z pasa do pomiaru tętna podczas ćwiczeń pozwala na uzyskanie następujących informacji:

 • w trakcie treningu:
  • tętno w czasie rzeczywistym
  • przeciętne tętno w czasie rzeczywistym
  • wykres tętna
  • kalorie spalone podczas treningu
  • wskazówki pozwalające ćwiczyć z zachowaniem ustalonych limitów tętna
  • Peak Training Effect (maksymalny efekt treningowy)
 • po treningu:
  • liczba spalonych kalorii
  • przeciętne tętno
  • szczytowe tętno
  • czas odpoczynku
Czy zegarek umożliwia automatyczne zliczanie okrążeń podczas treningu?

Tak. Zegarek Suunto Ambit umożliwia zliczanie okrążeń ręcznie lub automatycznie. Jeśli okrążenia zliczane są automatycznie, wówczas zegarek rejestruje je w oparciu o ustaloną odległość.

Jakie dane zapisywane są podczas treningu?

Jeśli podczas treningu używany był pas do pomiaru tętna, w podsumowaniu znajdą się następujące informacje:

 • godzina i data rozpoczęcia dziennika
 • czas trwania
 • liczba okrążeń
 • odległość (trening z GPS)
 • wznoszenie
 • przeciętna prędkość (trening z GPS)
 • opadanie
 • szczytowe tętno
 • przeciętne tętno
 • liczba spalonych kalorii
 • Peak Training Effect (maksymalny efekt treningowy)
 • czas odpoczynku

Jeśli podczas treningu nie był używany pas do pomiaru tętna, w podsumowaniu znajdą się następujące informacje:

 • godzina i data rozpoczęcia dziennika
 • czas trwania
 • liczba okrążeń
 • odległość (trening z GPS)
 • wznoszenie
 • przeciętna prędkość (trening z GPS)
 • opadanie

Bardziej szczegółowe dane można uzyskać w serwisie Movescount.com.

Ile wynosi maksymalny czas rejestrowania danych w pełnym trybie treningowym?

Maksymalny czas rejestrowania danych w zegarku Suunto Ambit w pełnym trybie treningowym wynosi ok. 15 godzin. Pełny tryb treningowy oznacza, że interwał połączenia GPS, pomiaru wysokości, ciśnienia atmosferycznego i innych istotnych danych ustawiony jest na 1 sekundę. Jeśli interwał zostanie ustawiony na wyższą wartość (dla danych GPS 60 sekund, dla pozostałych danych 10 sekund), wówczas czas rejestrowania danych automatycznie ulegnie zwiększeniu.

Czy mogę używać zegarek z pasem do pomiaru tętna podczas pływania?

Nie. Pod wodą zegarek Suunto Ambit nie jest w stanie odbierać sygnału z pasa do pomiaru tętna.

Na czym dokładnie polega technologia pomiaru prędkości FusedSpeed?

Technologia FusedSpeed to unikatowe połączenie jednoczesnego odczytu prędkości przez system GPS i nadgarstkowy czujnik przyspieszenia. Sygnał GPS jest filtrowany adaptacyjnie z uwzględnieniem informacji o przyspieszeniu uzyskanych z czujnika nadgarstkowego, dzięki czemu odczyt stałych prędkości jest dokładniejszy, a reakcja na zmiany prędkości jest znacznie szybsza.

Największa zaleta rozwiązania FusedSpeed ujawnia się wówczas, gdy potrzebne są szybkie odczyty prędkości w trakcie treningu, na przykład podczas biegu po nierównym terenie lub podczas treningu interwałowego. W razie utraty sygnału GPS zegarek Suunto Ambit może w dalszym ciągu pokazywać dokładną prędkość na podstawie akcelerometru skalibrowanego za pomocą systemu GPS.

Podczas uprawiania jakich sportów najlepiej sprawdzi się technologia FusedSpeed?

Technologia FusedSpeed najlepiej sprawdzi się podczas biegania lub uprawiania innych podobnych aktywności, czyli wówczas, gdy ręka z zegarkiem będzie w ruchu.

FusedSpeed włącza się automatycznie w następujących trybach treningowych:

 • trail running (biegi przełajowe)
 • triathlon (triathlon)
 • running (bieganie)
 • soccer (piłka nożna)
 • orienteering (biegi na orientację)
 • multisport (multisport)
 • floorball (unihokej)
 • football (futbol amerykański)

W innych trybach treningowych używane są podstawowe dane o prędkości uzyskiwane z funkcji GPS.

Jak technologia FusedSpeed wygląda w praktyce?

Dobrym przykładem będzie tu bieg i jazda na rowerze. Po przejściu od biegu do jazdy na rowerze technologia FusedSpeed wykryje, że przyspieszenie mierzone czujnikiem nadgarstkowym nie zapewnia prawidłowych odczytów prędkości. Zegarek Suunto Ambit automatycznie wyłączy FusedSpeed i do pomiaru prędkości podczas jazdy na rowerze będzie korzystać wyłącznie z danych GPS. Po przejściu z jazdy na rowerze do biegu FusedSpeed włączy się ponownie.

Technologia FusedSpeed będzie działała prawidłowo tylko przy użyciu tego samego trybu treningowego podczas zmiany dyscypliny.

Co oznaczają pojęcia Peak Training Effect i czas regeneracji?

Peak Training Effect (PTE - maksymalny efekt treningowy) jest parametrem, który obrazuje wpływ treningu na maksymalną wydolność tlenową (VO2max). Dzięki PTE można podczas treningu śledzić szacunkowy wpływ wysiłku na wydolność maksymalną organizmu w skali od 1 do 5, od niewielkiej do nadmiernej. PTE najlepiej sprawdza się podczas wysiłku średniego i dużego o stałej intensywności i nie nadaje się do oceny niewielkiego wysiłku. Podstawowy trening wytrzymałościowy, niezależnie od swojej długości, będzie zapewniał niską wartość parametru PTE.

Czas regeneracji to czas potrzebny na odpoczynek po wysiłku. Obliczany jest w oparciu o intensywność i czas trwania sesji treningowej oraz o ogólne zmęczenie, które kumuluje się nawet przy niewielkiej aktywności. Przy rozpoczęciu treningu przed upływem czasu regeneracji, czas niewykorzystany zostanie przeniesiony do następnej sesji treningowej.

Czy zegarek posiada menu serwisowe?

Tak. Aby uzyskać dostęp do menu serwisowego zegarka Suunto Ambit, naciśnij jednocześnie przyciski [BACK LAP] oraz [START STOP] i przytrzymaj je do czasu, aż włączy się wspomniane menu.

W menu serwisowym dostępne są następujące pozycje:

 • INFO (informacja):
  • Air pressure (ciśnienie atmosferyczne): pokazuje aktualną bezwzględną wartość ciśnienia atmosferycznego i temperatury
  • Version (wersja): informacja o wersji oprogramowania zegarka
 • TEST (test):
  • LCD test (test LCD): pozwala sprawdzić, czy wyświetlacz LCD działa prawidłowo
 • ACTION (akcja):
  • Sleep mode (tryb uśpienia): umożliwia przełączenie zegarka w tryb uśpienia
  • GPS reset (reset GPS): służy do zresetowania odbiornika GPS

Powyższe funkcje dostępne w menu serwisowym mogą zmienić się wraz z aktualizacją oprogramowania.

Czy mogę zresetować odbiornik GPS?

Jeżeli odbiornik GPS w zegarku Suunto Ambit nie działa prawidłowo, można go zresetować. Funkcja ta jest dostępna w menu serwisowym zegarka.

Resetowanie odbiornika GPS powoduje skasowanie danych nawigacji, wartości kalibracji kompasu, wykresów wysokościomierza i barometru oraz informacji o czasie odpoczynku, nie usuwa jednak zarejestrowanych dzienników.

Czy zegarek można przełączyć w tryb uśpienia?

Tak. Jeżeli zegarek Suunto Ambit nie będzie używany przez pewien czas, można przełączyć go w tryb uśpienia, aby wydłużyć czas pracy akumulatora. Tryb uśpienia można włączyć w menu serwisowym zegarka. Jeśli zegarek znajduje się w trybie uśpienia, wystarczy nacisnąć dowolny przycisk, aby włączyć go ponownie.

Jeśli zegarek nie jest używany przez 30 minut, automatycznie przełączy się w tryb oszczędzania energii. Poruszenie zegarkiem spowoduje przywrócenie normalnej pracy.

Czy mogę zmienić język menu zegarka?

Domyślnym językiem menu w zegarku Suunto Ambit jest język angielski. Zmiana języka menu dostępna jest przez witrynę Movescount.com (dostępne języki to francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, fiński, szwedzki, portugalski i niderlandzki).

Które czujniki Suunto POD są kompatybilne z zegarkiem?

Zegarek Suunto Ambit jest kompatybilny z czujnikami Suunto Foot POD Mini, Suunto Bike POD / Road Bike POD i Suunto Cadence POD.

Jak wykonać kalibrację czujników Suunto Foot POD Mini lub Suunto Bike POD / Road Bike POD?

Kalibrację czujnika Suunto Foot POD Mini można przeprowadzić za pomocą zegarka Suunto Ambit. Zapewni to dokładny pomiar prędkości i odległości przy pomocy czujnika. Kalibrację należy przeprowadzić na dokładnie zmierzonym odcinku, na przykład na bieżni o długości 400 m. Dokładną procedurę kalibracji czujnika Suunto Foot POD Mini znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka.

Kalibracja czujnika Suunto Bike POD / Road Bike POD możliwa jest w serwisie Movescount.com, gdzie należy wprowadzić obwód koła roweru (z oponą). Na tej podstawie zostanie obliczony współczynnik kalibracji. Domyślna wartość współczynnika kalibracji wynosi 1.0 i pasuje do 26-cio calowego koła roweru turystycznego.

Jak wykonać parowanie pasa do pomiaru tętna lub czujników POD z zegarkiem?

Parowanie (czyli łączenie urządzeń w parę) oznacza proces nawiązywania połączenia pomiędzy dwoma urządzeniami, aby mogły przesyłać między sobą informacje.

Dokładną procedurę parowania zegarka Suunto Ambit z danym urządzeniem znajdziesz w instrukcji obsługi zegarka.

Pas do pomiaru tętna znajdujący się w zestawie z zegarkiem Suunto Ambit jest już sparowany. Parowanie jest wymagane tylko w przypadku użycia nowego pasa do pomiaru tętna lub kompatybilnego czujnika Suunto POD.

Ile urządzeń można sparować z zegarkiem?

Z zegarkiem Suunto Ambit można sparować maksymalnie cztery urządzenia (jeden pas do pomiaru tętna, jeden czujnik Suunto Foot POD Mini, jeden czujnik Suunto Bike POD i jeden czujnik Suunto Cadence POD). W przypadku parowania większej liczby urządzeń sparowane zostaną tylko cztery ostatnie.

Czy zegarek posiada stoper?

Tak. Zegarek Suunto Ambit posiada stoper umożliwiający mierzenie czasu bez rozpoczynania treningu.

Czy zegarek ma głębokościomierz?

Nie. Zegarek Suunto Ambit nie posiada głębokościomierza.

Do czego służą aplikacje Suunto Apps?

Aplikacje Suunto Apps służą do rozszerzania możliwości zegarka Suunto Ambit o nowe funkcje. W serwisie Movescount.com w sekcji Suunto App Zone można znaleźć gotowe aplikacje, takie jak różne stopery czy liczniki, z których można swobodnie korzystać. Istnieje także możliwość tworzenia własnych funkcji przy użyciu prostego narzędzia Suunto App Designer.

Aby dodać aplikację Suunto App do zegarka Suunto Ambit:

 1. W serwisie Movescount.com przejdź do sekcji DO POBRANIA i wybierz opcję App Zone, aby przejrzeć dostępne aplikacje Suunto Apps. Aby utworzyć własną aplikację, przejdź do sekcji NARZĘDZIA swojego profilu i wybierz narzędzie App Designer.
 2. Dodaj aplikację Suunto App do niestandardowego trybu treningu. Połącz zegarek Suunto Ambit ze swoim kontem w serwisie Movescount.com, aby zsynchronizować aplikację Suunto App z zegarkiem. Podczas treningu będą wyświetlane wyniki obliczeń przeprowadzonych przez aplikację Suunto App.

Do każdego trybu treningu można dodać jedną aplikację Suunto App. Każdy tryb treningu w zegarku Suunto Ambit może korzystać z innej aplikacji Suunto App.

Co mam zrobić, aby połączyć zegarek z serwisem Movescount.com?

Korzystanie z serwisu Movescount.com umożliwia m.in.:

 • aktualizację oprogramowania zegarka
 • tworzenie własnych (do 10 trybów) i edycja domyślnych trybów treningu
 • szczegółową analizę treningu
 • podsumowanie treningu w celu śledzenia postępów
 • tworzenie punktów nawigacyjnych
 • indywidualne dostosowanie ustawień zegarka
 • prowadzenie dziennika treningowego

Przed podłączeniem zegarka Suunto Ambit do komputera za pomocą przewodu USB należy zainstalować aplikację Moveslink.

Aby zainstalować aplikację Moveslink:

 1. Wejdź na stronę www.movescount.com/applications/moveslink.
 2. Pobierz, zainstaluj i włącz aplikację Moveslink.

Instalacja aplikacji Moveslink

Aplikacja Moveslink jest zgodna z komputerami PC (z systemem operacyjnym Windows XP, Windows Vista, Windows 7) i Macintosh (z procesorem Intel i systemem OS X w wersji 10.6 lub nowszym).

Kiedy aplikacja Moveslink jest aktywna, jej ikona jest widoczna na ekranie komputera.

Aby zarejestrować się w serwisie Movescount.com:

 1. Wejdź na stronę www.movescount.com.
 2. Utwórz konto.

Rejestracja w serwisie Movescount.com

Aby rozpocząć transmisję danych:

 1. Podłącz zegarek Suunto Ambit do komputera używając kabla USB.
 2. Upewnij się, że aplikacja Moveslink jest aktywna.
 3. Zaloguj się do serwisu Movescount.com.
 4. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami.

Podczas pierwszego podłączenia zegarka Suunto Ambit do serwisu Movescount.com, wszystkie zapisane w nim informacje (w tym ustawienia) zostaną przeniesione z zegarka do konta w serwisie Movescount.com. Po kolejnym połączeniu zegarka z kontem w serwisie Movescount.com nastąpi synchronizacja zmian w ustawieniach i trybach treningowych, które zostały wprowadzone w serwisie i w zegarku.

Aplikacja Moveslink sprawdza również dostępność aktualizacji oprogramowania. Jeżeli aktualizacja jest dostępna, zegarek zostanie zaktualizowany automatycznie. Podczas aktualizacji oprogramowania zegarka wszystkie zapisane w nim dzienniki zostaną skopiowane do serwisu Movescount.com i usunięte z jego pamięci.

Transfer danych pomiędzy zegarkiem a witryną Movescount.com jest możliwy, gdy zegarek działa w trybie TIME (czas).

W jaki sposób przeprowadzić aktualizację oprogramowania zegarka?

Przed wykonaniem poniższych czynności zapoznaj się z rozdziałem „Dostosowanie urządzenia Suunto Ambit” w instrukcji obsługi zegarka.

 1. Uruchom aplikację Moveslink. Jeżeli jest dostępna nowa wersja programu Moveslink, poczekaj na zakończenie aktualizacji. W razie potrzeby uruchom ponownie program Moveslink po zakończeniu aktualizacji.
 2. Podłącz zegarek Suunto Ambit do komputera.
 3. Poczekaj, aż zakończy się normalne przesyłanie danych.
 4. Po zakończeniu przesyłania danych wyraź zgodę na aktualizację oprogramowania zegarka Suunto Ambit, jeśli dostępna jest nowa wersja.
 5. Kliknij przycisk aktualizacji. Kliknij przycisk „What’s new?” (Co nowego?), jeżeli chcesz zobaczyć zmiany wprowadzone w nowej wersji.
 6. Podczas aktualizacji nie odłączaj zegarka Suunto Ambit od komputera.
zaslona

Podobne produkty

Produkty pasujące

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zobacz Politykę prywatności.