Historia firmy Polar

Pomysł skonstruowania przenośnych monitorów pracy serca narodził się w 1975 roku na stoku narciarskim w Kempele (Finlandia), gdy profesor Seppo Säynäjäkangas spotkał się ze starym przyjacielem podczas jazdy na nartach. W tym czasie nie istniała jeszcze metoda precyzyjnego pomiaru pracy serca podczas treningu. Zaintrygowany tym profesor Säynäjäkangas zdał sobie sprawę z korzyści płynących z przenośnych monitorów pracy serca i w 1977 roku założył firmę Polar Electro Oy.

W 1979 roku firma Polar zarejestrowała swój pierwszy patent dotyczący bezprzewodowego pomiaru tętna, a w 1982 roku zaprezentowała pierwszy w historii bezprzewodowy przenośny pulsometr, który zmienił na zawsze metody treningu.

Obecnie, po upływie ponad 30 lat od pierwszego pomysłu, firma Polar oferuje całą gamę produktów - od podstawowych urządzeń, które motywują i dostarczają informacji o treningu osobom początkującym i ćwiczącym regularnie, po kompletne systemy szkoleniowe dla mistrzów świata w wielu dyscyplinach sportu. Połączenie wiedzy w takich dziedzinach jak medycyna sportowa, fizjologia i elektronika z głębokim zrozumieniem potrzeb klienta sprawia, że od wielu już lat firma Polar jest pionierem w zakresie innowacji technologicznych i produkcji monitorów pracy serca.

Ponad 30 lat nowatorskich rozwiązań. Ponad 30 lat tworzenia najbardziej innowacyjnych monitorów pracy serca na świecie. Zobacz, jakie postępy osiągnął Polar w swojej dziedzinie.

Założenie firmy Polar
1977
Założenie firmy Polar

Profesor Seppo Säynäjäkangas zakłada firmę Polar Electro w Kempele w Finlandii.

Pulsometr Polar Tunturi Pulser
1978
Pulsometr Polar Tunturi Pulser

Rusza pierwsza sprzedaż detaliczna pulsometru Polar Tunturi Pulser.

Pierwszy patent na bezprzewodowy pomiar tętna
1979
Pierwszy patent na bezprzewodowy pomiar tętna

Firma Polar rejestruje swój pierwszy patent na bezprzewodowe monitorowanie pracy serca.

Pulsometr Polar Sport Tester PE2000
1982
Pulsometr Polar Sport Tester PE2000

Na rynku ukazuje się pierwszy na świecie bezprzewodowy monitor pracy serca Polar Sport Tester PE2000.

Pulsometr Polar Sport Tester PE3000
1984
Pulsometr Polar Sport Tester PE3000

Pierwszy w historii pulsometr umożliwiający użytkownikom przeglądanie i analizowanie danych treningowych na komputerze - Polar Sport Tester PE3000. Jest to również pierwsze urządzenie pozwalające monitorować korzyści płynące z aktywności fizycznej u osób ćwiczących rekreacyjnie.

Oprogramowanie do monitorowania pracy serca
1986
Oprogramowanie do monitorowania pracy serca

Wprowadzone zostaje oprogramowanie do monitorowania pracy serca dla komputerów IBM.

Pulsometr Polar Sport Tester PE300
1987
Pulsometr Polar Sport Tester PE300

Pojawia się pierwszy pulsometr dla zapalonych sportowców i entuzjastów fitness - Polar Sport Tester PE300, który - wyposażony w funkcję Target Zone - umożliwia przeprowadzanie efektywnego treningu bazującego na tętnie.

Komputer rowerowy Polar Cyclovantage
1990
Komputer rowerowy Polar Cyclovantage

W komputerze rowerowym Polar Cyclovantage zostaje połączona funkcja pomiaru prędkości i przebytego dystansu z jednoczesnym monitorowaniem tętna, co tym samym dostarcza rowerzystom kompletną wiedzę o postępach w treningu.

Oprogramowanie Polar HR Analysis 4.0
1991
Oprogramowanie Polar HR Analysis 4.0

Opublikowane zostaje oprogramowanie Polar HR Analysis 4.0 do analizy treningów w systemie Windows.

Nadajnik Polar T40
1992
Nadajnik Polar T40

Debiutuje zintegrowany, jednoczęściowy nadajnik na klatkę piersiową Polar T40. Nadajnik jest wodoszczelny, co pozwala na używanie go w każdych warunkach.

Pulsometr Polar Vantage NV
1995
Pulsometr Polar Vantage NV

Pojawia się Polar Vantage NV - pierwszy monitor pracy serca z możliwością zapisu tętna w systemie R-R i wizualnym wskaźnikiem relaksacji organizmu, dając sportowcom dużo większą możliwość oceny ich aktualnej kondycji fizycznej oraz efektów obciążeń treningowych.

OwnCode
1995
OwnCode

Rozpoczyna się produkcja nadajników do pomiaru tętna z kodowaną transmisją danych OwnCode eliminującą zakłócenia powodowane pracą w pobliżu innych pulsometrów.

OwnZone
1997
OwnZone

Debiut OwnZone - unikalnej funkcji, która automatycznie wyznacza idealne strefy tętna dla każdego ćwiczenia oraz dostarcza łatwych wskazówek dla bezpieczniejszego i efektywniejszego treningu.

Overtraining Test
1998
Overtraining Test

Do oprogramowania służącego do analizy treningów Polar Precision Performance 2.0 wprowadzony zostaje Overtraining Test (test przetrenowania) pozwalający sportowcom skutecznie monitorować cykl odpoczynku organizmu.

OwnIndex
1999
OwnIndex

Firma Polar opracowuje OwnIndex - test wykonywany w spoczynku, który przy pomocy pomiaru zmian w rytmie pracy serca w prosty i dokładny sposób szacuje wydolność tlenową i krążeniową organizmu.

Systemy Polar TriFIT i Polar BodyAge
2000
Systemy Polar TriFIT i Polar BodyAge

Wprowadzone zostają systemy Polar TriFIT i Polar BodyAge, które umożliwiają dokładną analizę i ocenę stanu zdrowia i kondycji.

Polar Team System
2001
Polar Team System

Firma Polar opracowuje pierwszy system treningowy dla drużyn sportowych bazujący na monitorowaniu pracy serca - Polar Team System, który umożliwia trenerom analizę i ocenę treningów oraz przeprowadzanie testów wydolnościowych.

Polarpersonaltrainer.com
2001
Polarpersonaltrainer.com

Witryna polarpersonaltrainer.com, udostępniona po raz pierwszy w 1999 roku, przechodzi poważną modyfikację - dodana zostaje możliwość przesyłu danych treningowych online, dzięki czemu staje się pierwszym na świecie poważnym serwisem internetowym umożliwiającym analizę treningów online całkowicie za darmo.

Nadajnik Polar WearLink
2002
Nadajnik Polar WearLink

Pojawia się Polar WearLink - pierwszy nadajnik na klatkę piersiową wykonany z miękkiego materiału.

Sensor biegowy Polar S1
2003
Sensor biegowy Polar S1

Bezprzewodowe połączenie sensora biegowego Polar S1 z pulsometrem przynosi możliwość pomiaru prędkości i przebytego dystansu oraz wyświetlanie tych danych w czasie rzeczywistym.

OwnOptimizer
2003
OwnOptimizer

Firma Polar wprowadza funkcję OwnOptimizer umożliwiającą użytkownikom bezpośredni i prosty pomiar efektywności ich treningu.

Pulsometr outdoorowy Polar AXN
2004
Pulsometr outdoorowy Polar AXN

Wprowadzona zostaje outdoorowa seria komputerów treningowych Polar AXN - wyjątkowe połączenie funkcji kompasu, wysokościomierza, pomiaru tętna i wydatku energetycznego.

Keeps U Fit
2004
Keeps U Fit

Firma Polar opracowuje funkcję Keeps U Fit, która oferuje tworzenie programów treningowych opartych na informacjach o użytkowniku i wskazuje, jak długo i ciężko należy trenować, aby osiągnąć zaplanowane cele.

Pierwszy zintegrowany system treningowy
2005
Pierwszy zintegrowany system treningowy

Firma Polar wspólnie z firmą Adidas opracowuje pierwszy na świecie zintegrowany system treningowy - połączenie technologii Polar z odzieżą sportową Adidas.

Komputer treningowy Polar RS800
2006
Komputer treningowy Polar RS800

Pojawia się komputer treningowy Polar RS800 umożliwiający pomiar kadencji biegu i długości kroku oraz wyposażony w funkcję Running Index (wskaźnik efektywności biegu).

Oprogramowanie Polar ProTrainer 5
2006
Oprogramowanie Polar ProTrainer 5

Zostaje wydane oprogramowanie Polar ProTrainer 5 umożliwiające szczegółowe planowanie i analizowanie treningów.

Zegarek Polar AW200
2007
Zegarek Polar AW200

Wprowadzony zostaje zegarek Polar AW200 posiadający innowacyjną technologię aktywności, która mierzy ilość i jakość ruchów ciała.

Polar Team2 Pro
2008
Polar Team2 Pro

Firma Polar opracowuje nową generację systemu treningowego dla klubów sportowych Polar Team2 Pro oferującego monitorowanie pracy serca wszystkich zawodników w czasie rzeczywistym. Nowy system przyczynia się do osiągania maksymalnych wyników, wyeliminowania kontuzji i zapobiegania przetrenowaniu zawodników.

EnergyPointer
2008
EnergyPointer

Firma Polar wprowadza w pulsometrze Polar FT40 funkcję EnergyPointer, która na bieżąco informuje, czy głównym efektem treningu jest poprawa kondycji czy spalanie tkanki tłuszczowej.

STAR Training Program
2008
STAR Training Program

Program treningowy Polar STAR (wprowadzony w pulsometrach Polar FT60 i Polar FT80) dostosowuje plan treningów z cotygodniowymi celami, biorąc pod uwagę ustawienia osobiste i możliwości ćwiczącego.

System Polar Cardio GX
2009
System Polar Cardio GX

Firma Polar opracowuje nowe rozwiązanie dla klubów fitness dedykowane treningowi w grupie - system Polar Cardio GX. Uczestnicy zajęć grupowych otrzymują wskazówki bazujące na ich własnym tętnie, a prowadzący ćwiczenia w pełni kontroluje przebieg i intensywność treningu całej grupy.

Training Load
2010
Training Load

Każdemu użytkownikowi serwisu polarpersonaltrainer.com zostaje udostępniona funkcja Training Load (obciążenie treningowe), która dotychczas dostępna była wyłącznie dla trenerów korzystających z systemu grupowego monitorowania pracy serca. Funkcja Training Load w bardzo prosty sposób informuje jak ciężki był trening i jak długo potrwa pełna regeneracja organizmu.

Komputer rowerowy Polar CS500
2010
Komputer rowerowy Polar CS500

Pojawia się komputer rowerowy Polar CS500, w którym wprowadzony zostaje unikalny przełącznik Rocker Switch pozwalający na bezproblemową obsługę urządzenia nawet przy dużych prędkościach. Użytkownik może łatwo i bezpiecznie zmieniać funkcje delikatnie naciskając prawą lub lewą stronę obudowy komputera rowerowego.

Komputer treningowy Polar RCX5
2011
Komputer treningowy Polar RCX5

Firma Polar prezentuje idealne urządzenie dla osób uprawiających kilka dyscyplin sportu oraz sporty wytrzymałościowe - komputer treningowy Polar RCX5 z innowacyjną funkcją ZoneOptimizer dostosowującą automatycznie indywidualne strefy tętna bazując na aktualnej kondycji, dzięki czemu każda sesja treningowa jest jeszcze bardziej efektywna.

Komputer treningowy Polar RCX3
2012
Komputer treningowy Polar RCX3

Pojawia się komputer treningowy Polar RCX3 - urządzenie przeznaczone dla osób trenujących amatorsko, które chcą się dowiedzieć, jak poszczególne jednostki treningowe wpływają na ich organizm. Komputer treningowy umożliwia wyświetlanie istotnych informacji na temat treningu bezpośrednio po zakończeniu ćwiczeń.

Komputer treningowy Polar RC3 GPS
2012
Komputer treningowy Polar RC3 GPS

Firma Polar wprowadza na rynek swoje pierwsze urządzenie ze zintegrowanym odbiornikiem GPS - komputer treningowy Polar RC3 GPS. Zegarek został opracowany z myślą o entuzjastach sportu, którzy chcą korzystać z funkcji GPS i jednocześnie oczekują inteligentnych porad na temat swojego treningu. Polar RC3 GPS wyposażony został także w bardzo ważną funkcję opartą na systemie GPS - Back to Start (powrót do początku trasy) - po naciśnięciu jednego przycisku zostaniemy pokierowani (za pomocą strzałki kierunkowej) z powrotem do punktu wyjścia po możliwe najkrótszej trasie.

Komputer treningowy Polar RC3 GPS Red
2013
Komputer treningowy Polar RC3 GPS Red

Do topowego modelu komputera treningowego Polar RC3 GPS zostaje dodana nowa funkcja - pomiar wysokości na podstawie sygnału GPS. Zegarek umożliwia teraz dostęp do danych na temat wysokości n.p.m. zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu ćwiczeń. Oprócz tego komputer treningowy zapisuje ślad przebiegu treningu, podaje prędkość i pokonany dystans, dostarcza informacji o wpływie danego treningu na organizm natychmiast po jego zakończeniu, a także umożliwia poprawę wydolności przy wykorzystaniu programów treningu wytrzymałościowego, które można bezpłatnie pobrać ze strony polarpersonaltrainer.com.

Komputer treningowy Polar V800
2014
Komputer treningowy Polar V800

Premiera Polar V800 - zaawansowanego komputera treningowego przeznaczonego dla profesjonalnych sportowców i ambitnych amatorów uprawiających różne dyscypliny sportu, którzy dążą do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Wbudowany sensor GPS i wysokościomierz umożliwiają rejestrowanie trasy, dystansu i prędkości oraz obserwowanie wysokości n.p.m. podczas treningu. Pulsometr pozwala na sprawdzanie obciążenia treningowego i czasu regeneracji, a także na monitorowanie całodobowej aktywności. Komputer treningowy jest w pełni wodoszczelny i daje możliwość monitorowania pracy serca także podczas pływania.

Komputer treningowy Polar M400
2014
Komputer treningowy Polar M400

Pojawia się komputer treningowy Polar M400 - wyjątkowe urządzenie stworzone z myślą o entuzjastach aktywności fizycznej, wyposażone w sensor GPS, funkcje Smart Coaching oraz całodobowy pomiar aktywności, mające zachęcić do osiągania jeszcze lepszych wyników. Pulsometr umożliwia natychmiastowy podgląd danych treningowych po zakończeniu sesji treningowej przy wykorzystaniu aplikacji Polar Flow oraz szczegółowe planowanie i analizę treningów za pomocą serwisu internetowego Polar Flow.

Komputer rowerowy Polar V650
2015
Komputer rowerowy Polar V650

Firma Polar prezentuje komputer rowerowy Polar V650, który pozwala monitorować każdy szczegół treningu na dużym kolorowym ekranie dotykowym o przekątnej 2,8 cala. Licznik posiada m.in. wbudowany sensor GPS oraz wysokościomierz ciśnieniowy, pomaga poznać obciążenia treningowe i czas regeneracji, a po zakończeniu treningu podaje natychmiastowe informacje zwrotne.

Komputer treningowy Polar A300
2015
Komputer treningowy Polar A300

Pojawia się komputer treningowy Polar A300, który wyświetlając liczbę kroków, przebyty dystans i spalone kalorie, motywuje do osiągania celów związanych z aktywnością. Przy zbyt długim pozostawaniu w jednym miejscu, Polar A300 wibracjami daje znać, że czas się ruszyć. Dodatkowo pulsometr automatycznie odnotowuje moment zasypiania i budzenia się, a także łagodnymi wibracjami pomaga w pobudce.

Komputer rowerowy Polar M450
2015
Komputer rowerowy Polar M450

Na rynku pojawia się komputer rowerowy Polar M450, który umożliwia monitorowanie jazdy na rowerze m.in. dzięki wbudowanemu sensorowi GPS oraz wysokościomierzowi ciśnieniowemu. Polar M450 ułatwia znalezienie powrotnej drogi przy pomocy funkcji powrotu do punktu początkowego. Można go także dopasowywać do własnych potrzeb dzięki możliwości dostosowywania wyświetlanych ekranów danych, korzystania z kompatybilnych sensorów, jak również zmianie koloru wymiennej obudowy. Komputer rowerowy jest bardzo łatwy w montażu, a także posiada inteligentną lampkę LED.

Monitor aktywności Polar A360
2015
Monitor aktywności Polar A360

Firma Polar wprowadza na rynek swoje pierwsze urządzenie umożliwiające pomiar tętna bezpośrednio na nadgarstku - monitor aktywności Polar A360. Monitor wyposażony jest w funkcję powiadomień z telefonu i umożliwia całodobowy pomiar aktywności - monitoruje czas aktywności, zlicza spalone kalorie, kroki i odległość, a także rejestruje czas i jakość snu. Inteligentne alarmy wibracyjne informują o braku aktywności oraz o przychodzących połączeniach, wiadomościach czy powiadomieniach z serwisów społecznościowych.

Zegarek sportowy Polar M600
2016
Zegarek sportowy Polar M600

Premiera modelu Polar M600 - pierwszego sportowego smartwatcha firmy Polar. Zegarek oferuje pomiar tętna z nadgarstka, wbudowany GPS, 48 godzin pracy w połączeniu z telefonem z systemem Android, całodobowe monitorowanie aktywności oraz wyjątkowe funkcje Polar Smart Coaching dostępne w aplikacji Polar dla systemu Android Wear. Wymienne paski pozwalają dodatkowo dopasować go do każdego stylu.

Komputer treningowy Polar M200
2016
Komputer treningowy Polar M200

Firma Polar wprowadza na rynek komputer treningowy Polar M200, wodoszczelny zegarek do biegania z funkcją pomiaru tętna z nadgarstka oraz wbudowanym sensorem GPS i całodobowym monitorem aktywności.

Nadajnik Polar H10
2017
Nadajnik Polar H10

Na rynku pojawia się nadajnik tętna Polar H10 z wbudowaną pamięcią, który oprócz przesyłania na bieżąco dokładnych informacji o tętnie, umożliwia także zapamiętywanie danych w przypadku korzystania z kompatybilnego telefonu z zainstalowaną aplikacją Polar Beat.

Komputer rowerowy Polar M460
2017
Komputer rowerowy Polar M460

Pojawia się następca komputera rowerowego Polar M450, nowy model Polar M460, który w porównaniu do poprzednika wyposażono w teksturowaną powierzchnię przycisków, funkcję powiadomień z kompatybilnego telefonu oraz obsługę segmentów Strava Live. Licznik wyświetla także nachylenie terenu (bez potrzeby używania dodatkowego czujnika prędkości) oraz zaawansowane metryki mocy (po połączeniu z kompatybilnym sensorem mocy) - moc znormalizowaną (NP), współczynnik intensywności (IF) i wskaźnik obciążenia treningowego (TSS).

Komputer treningowy Polar M430
2017
Komputer treningowy Polar M430

Na rynek wchodzi Polar M430, bezpośredni następca popularnego modelu Polar M400. W porównaniu do M400, nowy komputer treningowy Polar M430 posiada m.in. optyczny czujnik tętna, alarmy wibracyjne, możliwość zmiany tarczy zegarka, tryb oszczędzania energii umożliwiający wydłużenie czasu pracy akumulatora przez zmianę interwału GPS, Fitness Test możliwy do przeprowadzenia przy użyciu optycznego czujnika tętna, stoper, a także nowe łącze ładowania.

Monitor aktywności Polar A370
2017
Monitor aktywności Polar A370

Premiera monitora aktywności Polar A370, następcy modelu Polar A360, który w porównaniu do poprzednika umożliwia m.in. ciągłe monitorowanie tętna, wykorzystanie sygnału GPS z kompatybilnego telefonu w celu śledzenia tempa, pokonanego dystansu i zapisywania trasy podczas aktywności na świeżym powietrzu oraz został wyposażony w funkcję monitorowania snu Sleep Plus.

Optyczny sensor tętna Polar OH1
2017
Optyczny sensor tętna Polar OH1

Firma Polar wprowadza na rynek optyczny sensor tętna Polar OH1 zakładany na przedramię lub ramię, który może być wykorzystywany jako samodzielne urządzenie treningowe lub jako nadajnik tętna w połączeniu z kompatybilnym telefonem lub zegarkiem.

Zegarek Polar Vantage M
2018
Zegarek Polar Vantage M

Pojawia się Polar Vantage M - zaawansowany zegarek z GPS i pomiarem tętna z nadgarstka, przeznaczony dla wszystkich, którzy kochają bić rekordy. Ten lekki i niewielki zegarek dostarcza wszystkich informacji, dzięki którym można poprawiać swoje wyniki. Nowa technologia Polar Precision Prime umożliwia precyzyjne monitorowanie tętna z nadgarstka nawet w trakcie najbardziej intensywnych treningów.

Zegarek Polar Vantage V
2018
Zegarek Polar Vantage V

Na rynek wchodzi długo oczekiwany następca komputera treningowego Polar V800, nowy model Polar Vantage V - multisportowy zegarek z funkcjami premium dla profesjonalnych sportowców. Polar Vantage V posiada optyczny czujnik tętna wykonany w nowej technologii Polar Precision Prime, a także umożliwia pomiar mocy biegowej z nadgarstka bez użycia dodatkowych sensorów. Zegarek zapewnia równowagę pomiędzy treningiem a odpoczynkiem oraz pozwala cieszyć się brakiem kontuzji dzięki kompletnemu systemowi pomiaru obciążenia treningowego oraz monitorowania regeneracji.

Zegarek Polar Ignite
2019
Zegarek Polar Ignite

Premiera Polar Ignite - zegarka fitness z GPS i pomiarem tętna na nadgarstku przeznaczonego dla osób uwielbiających fitness i zdrowy styl życia. Polar Ignite dostarcza codziennych wskazówek treningowych FitSpark. Zegarek został także wyposażony w opcję śledzenia snu Sleep Plus Stages, funkcję monitorowania nocnej regeneracji Nightly Recharge oraz umożliwia przeprowadzanie ćwiczeń oddechowych Serene, które pomagają zrelaksować ciało i umysł oraz poradzić sobie ze stresem.

Polar
2020
...

...

Obecnie firma Polar zatrudnia ok. 1300 pracowników na całym świecie i zarządza siecią dystrybucyjną składającą się z ponad 35 000 sklepów działających w ponad 80 krajach.