Historia firmy Suunto

Tuomas Vohlonen - założyciel firmy SuuntoTuomas Vohlonen - założyciel firmy Suunto

Firma Suunto została założona w 1936 roku przez Tuomasa Vohlonena (1878 - 1939), z zawodu geodetę, entuzjastę wypoczynku w terenie i zawodów na orientację, który przez długi czas zmagał się z uciążliwym problemem - niedokładnymi wskazaniami tradycyjnych, suchych kompasów i niestabilną pracą ich igły.

Kompas Suunto z 1936 rokuKompas Suunto z 1936 roku

Jako inżynier z masą pomysłów, wymyślił i opatentował metodę produkcji bardziej stabilnej igły, ułatwiającej odczyty i pozwalającej osiągnąć wyższą dokładność pomiarów.

Fabryka Suunto w 1940 rokuFabryka Suunto w 1940 roku

Magazyn Suunto w 1940 rokuMagazyn Suunto w 1940 roku

Kalibracja kompasu w 1950 rokuKalibracja kompasu w 1950 roku

W latach pięćdziesiątych firma Suunto produkowała kompasy polowe i morskie, eksportując je do ponad 50 krajów na świecie, w tym do Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952 roku w Helsinkach (Finlandia)Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952 roku w Helsinkach

W 1952 roku w Helsinkach odbyły się igrzyska olimpijskie. Pochodnie, na których przyniesiono ogień olimpijski, były wyprodukowane przez firmę Suunto.

Kompas morski Suunto K-12 z 1953 rokuKompas morski Suunto K-12 z 1953 roku

Pierwszy kompas morski - model Suunto K-12, trafił na rynek w 1953 roku.

Kilka lat później, w 1957 roku, firma Suunto rozpoczęła produkcję klinometrów do pomiaru wysokości drzew.

W latach sześćdziesiątych oferta kompasów rozrosła się. W 1965 roku firma Suunto wprowadziła na rynek swój pierwszy kompas do nurkowania Suunto SK-4, aktywnie wykorzystywany przez znanych miłośników morza, takich jak francuski oficer marynarki, odkrywca i naukowiec Jacques Cousteau.

W kolejnych latach następował stabilny rozwój firmy i wzrost eksportu. Firma Suunto koncentrowała się na łączeniu doświadczeń zdobytych w zakresie mechaniki precyzyjnej i nowych umiejętności w zakresie elektroniki. Od początku istnienia firmy jej najważniejszymi atutami były dokładność, niezawodność i trwałość.

W latach 1980 - 1989 kompasy morskie Suunto stały się standardowym wyposażeniem w jednostkach klasy Swan i Baltic i były szeroko stosowane w regatach Whitbread Round the World.

Komputer do nurkowania Suunto SME-MLKomputer do nurkowania Suunto SME-ML

W 1987 roku światło dzienne ujrzał komputer do nurkowania Suunto SME, który, po rozpoczęciu masowej produkcji, miał stanowić motor napędowy rozwoju firmy. Do tej pory nurkowie musieli obliczać czas bezpiecznego nurkowania i czas dekompresji za pomocą tabel. Od tej chwili obowiązek dbania o bezpieczeństwo przejął niewielki komputer i jego algorytmy.

Zegarek Suunto VectorZegarek Suunto Vector

Wprowadzony na rynek w 1997 roku Suunto Spyder - mieszczący się na nadgarstku komputer do nurkowania sprzężony z kompasem elektronicznym - stanowił zapowiedź następnego zawodnika na rynku, zegarka Suunto Vector, który pojawił się w 1998 roku. Komputer naręczny Suunto Vector zaprojektowany został do użytku na wolnym powietrzu. Mierzy ciśnienie atmosferyczne i wysokość, ułatwia przewidywanie zmian pogody, a także pokazuje kierunek marszu i aktualny czas.

Komputer nurkowy Suunto D9Komputer nurkowy Suunto D9

Zegarek Suunto Vector przetarł szlak dla nowej generacji komputerów naręcznych, które opracowywano już w nowym tysiącleciu. W 2004 roku firma Suunto wprowadziła na rynek Suunto D9, pierwsze urządzenie, w którym połączono komputer do nurkowania i kompas cyfrowy.

Zegarek Suunto t6Zegarek Suunto t6

W tym samym roku firma Suunto zaistniała na nowym polu, wprowadzając pierwsze urządzenia treningowe - pulsometr Suunto t6, który z laboratoryjną dokładnością przedstawiał wyniki uzyskane podczas treningu oraz informował o ich wpływie na kondycję zawodnika.

Zegarek Suunto X9Zegarek Suunto X9

W 2004 roku pojawia się również Suunto X9, wszechstronne urządzenie do użytku na wolnym powietrzu, przeznaczone dla wszystkich entuzjastów sportu oraz najmniejszy na świecie nadgarstkowy odbiornik GPS.

Jako uzupełnienie dla wspomnianego pulsometru Suunto t6, w 2006 roku zostaje wprowadzona pełna gama urządzeń do kontroli treningu, oferująca dokładne urządzenia do pomiaru tętna dla wszystkich użytkowników - od początkujących po zawodowców i zespoły.

Zegarek Suunto CoreZegarek Suunto Core

Zegarek Suunto LumiZegarek Suunto Lumi

W 2007 roku pojawiła się nowa seria zegarków outdoorowych: Suunto Core i Suunto Lumi. W zegarku Suunto Core tradycja spotkała się z nowoczesnymi trendami - wyposażono go w zaawansowane funkcje wysokościomierza, barometru i kompasu. Z kolei zegarek Suunto Lumi to pierwszy zegarek outdoorowy przygotowany specjalnie dla kobiet i zaprojektowany przez kobiety. Oba produkty odniosły sukcesy w międzynarodowych konkursach w dziedzinie wzornictwa: zegarek Suunto Core uzyskał nominację Reddot „Best of the Best”, a zegarek Suunto Lumi nagrody Reddot i iF (w roku 2008) za projekt.

W 2008 roku zostają wprowadzone ulepszone zegarki Suunto t6c, czujnik kadencji Suunto Cadence POD oraz linia t-Series dla kobiet - wszystko w celu ułatwienia sportowcom uzyskania jeszcze lepszych wyników podczas sesji treningowych.

Komputer nurkowy Suunto HelO2Komputer nurkowy Suunto HelO2

Na początku 2009 roku światło dzienne ujrzał komputer do nurkowania Suunto HelO2. Jest to pierwsze urządzenie firmy Suunto, które może pracować z wielogazowymi mieszankami oddechowymi. Zostało opracowane specjalnie dla nurków technicznych, którzy korzystają z tlenu i mieszanek oddechowych (takich jak trimix i nitrox) w celu wydłużenia czasu przebywania pod wodą i schodzenia jeszcze głębiej, np. do jaskiń i wraków.

Zegarek Suunto ElementumZegarek Suunto Elementum

Pierwsza kolekcja zegarków sportowych segmentu premium - Suunto Elementum, trafiła na rynek wiosną 2009 roku. Suunto Elementum to zegarek do miejskiej dżungli: dla tych, którzy żyją w mieście, a w wolnych chwilach żeglują, nurkują i spędzają czas na wolnym powietrzu, ceniąc sobie połączenie stylu i funkcjonalności.

Pulsometr Suunto M5Pulsometr Suunto M5

W 2010 roku pojawiają się urządzenia do pomiaru tętna Suunto M-Series, zapewniające dokładne informacje i inspirację wszystkim entuzjastom dobrej kondycji.

Witryna Movescount.comWitryna Movescount.com

W tym samym roku zostaje uruchomiona witryna Movescount.com - bezpłatna internetowa społeczność sportowa, która umożliwia kompleksowe zarządzanie treningiem.

Komputer nurkowy Suunto ZoopKomputer nurkowy Suunto Zoop

Suunto wprowadza również na rynek pas do mierzenia tętna Suunto Dual Comfort Belt, kompatybilny z większością urządzeń treningowych cardio, z monitorami pracy serca Suunto oraz rozwiązaniem Suunto Fitness Solution. Pojawia się także Suunto Zoop, idealny komputer do nurkowania dla osób nurkujących rekreacyjnie.

Komputer nurkowy Suunto D-SeriesKomputer nurkowy Suunto D4i

Zegarek Suunto QuestZegarek Suunto Quest

W 2011 roku Suunto wprowadza na rynek nowe, ulepszone komputery nurkowe Suunto D-Series oraz prezentuje nową serię zegarków do treningu na wolnym powietrzu - Suunto Quest.

Zegarek Suunto AmbitZegarek Suunto Ambit

Początek 2012 roku to premiera najnowszego zegarka z funkcją GPS - Suunto Ambit. Wysokość, lokalizacja, kompas 3D, prędkość, tętno, pogoda - teraz wszystkie te funkcje stają się dostępne w jednym urządzeniu.

Zegarek Suunto Ambit2Zegarek Suunto Ambit2

W 2013 roku firma Suunto wprowadza na rynek następcę zegarka Suunto Ambit - nowy udoskonalony model Suunto Ambit2. Trzy najnowsze wersje - Ambit2 Sapphire, Ambit2 Black i Ambit2 Silver, to zegarki przeznaczone dla odkrywców i sportowców, zaś pozostałe cztery warianty - Ambit2 S Graphite, Ambit2 S Red, Ambit2 S Lime oraz Ambit2 S White, to propozycja dla osób, które potrzebują inteligentnego urządzenia podczas treningów.

Zegarek Suunto Ambit3Zegarek Suunto Ambit3

Sukces sprzedażowy zegarka Suunto Ambit2 powoduje wprowadzenie do sprzedaży w 2014 roku przez firmę Suunto kolejnej, trzeciej już generacji zegarka Ambit - wersji outdoorowo-sportowej Suunto Ambit3 Peak i sportowej Suunto Ambit3 Sport. Ambit3 obsługuje teraz bezprzewodową technologię Bluetooth Smart, jest kompatybilny z aplikacją mobilną Movescount, a także umożliwia pomiar tętna podczas pływania przy użyciu pasa do pomiaru tętna Suunto Smart Sensor.

Zegarek Suunto Ambit3 RunZegarek Suunto Ambit3 Run

W 2015 roku do rodziny Ambit3 dołącza wersja stworzona z myślą o biegaczach - Suunto Ambit3 Run. Zegarek bez względu na to, gdzie biegasz, zapewnia optymalną funkcjonalność. Pomiary efektywności biegu i regeneracji podczas snu wraz z pełną nawigacją po trasie to narzędzia, które umożliwiają sportową progresję i sprostanie podróżniczym wyzwaniom.

Zegarek Suunto TraverseZegarek Suunto Traverse

Koniec 2015 roku to także premiera nowego zegarka outdoorowego Suunto Traverse. Nowy model umożliwia nawigowanie po zaplanowanej trasie. Oferuje również możliwość monitorowania swoich postępów za pomocą kluczowych danych statystycznych, takich jak dystans i wysokość. W trakcie przemieszczania się można zapisywać interesujące nas punkty POI, a w razie potrzeby wrócić po swoich śladach. Suunto Traverse wykorzystuje dwa dostępne systemy nawigacji satelitarnej - GPS i GLONASS. Z kolei funkcja FusedAlti podaje informacje o wysokości n.p.m., prędkości przemieszczania się w pionie oraz całkowitym przewyższeniu, łącząc informacje o ciśnieniu barometrycznym z satelitarnym pomiarem wysokości n.p.m. Trend barometryczny pomaga w przewidywaniu zmian pogody, alarmy burzowe ostrzegają o konieczności znalezienia schronienia, a godziny wschodu i zachodu słońca informują o długości dnia. Kiedy zaczyna robić się ciemno, podświetlenie ekranu zegarka w trybie jasnej latarki pomoże znaleźć potrzebne przedmioty lub sprawdzić mapę.

Zegarek Suunto Ambit3 VerticalZegarek Suunto Ambit3 Vertical

Na początku 2016 roku do rodziny Ambit3 dołącza kolejny model - Suunto Ambit3 Vertical. W nowym zegarku pojawiają się długo oczekiwane przez użytkowników alarmy wibracyjne, antena GPS zamknięta w kopercie oraz profil wysokości trasy czy podsumowania widoków przewyższeń dostępne bezpośrednio w zegarku.

Zegarek Suunto Spartan UltraZegarek Suunto Spartan Ultra

Rok 2016 to także premiera długo oczekiwanego następcy zegarka Ambit3, czyli modelu Spartan. Na początek w sierpniu pojawia się wersja outdoorowo-sportowa, czyli Suunto Spartan Ultra.

Zegarek Suunto Spartan SportZegarek Suunto Spartan Sport

We wrześniu dołącza do niej wysokiej jakości multisportowy model Suunto Spartan Sport przeznaczony dla sportowców wielu dyscyplin. Obydwa modele (Spartan Ultra i Spartan Sport) produkowane są ręcznie w Finlandii i cechują się niezwykłą wytrzymałością w każdych warunkach - gwarantują wodoszczelność do głębokości 100 metrów, posiadają niezwykle trwały, kolorowy ekran dotykowy z szerokim kątem widzenia, który jest bardzo czytelny nawet w pełnym słońcu oraz wzmocnioną włóknem szklanym kopertę z poliamidu. Zegarki Suunto Spartan Sport wyposażone są w pierścień ze stali nierdzewnej, natomiast modele Suunto Spartan Ultra posiadają pierścienie z tytanu klasy 5 lub ze stali nierdzewnej. Suunto Spartan Ultra posiada wydajną baterię, która zapewnia do 18 godzin funkcjonowania podczas zawodów lub treningów z zapisem Full Power co 1 sekundę gwarantującym najwyższą dokładność pomiaru GPS. Użytkownicy mogą przedłużyć czas pracy zegarka podczas zawodów lub treningów do 26 godzin wybierając zapis Power Save co 1 sekundę gwarantujący dobrą dokładność GPS. Natomiast zegarek Suunto Spartan Sport wyposażony jest w baterię, która zapewnia do 10 godzin pracy (zapis GPS Full Power co 1 sekundę) oraz do 16 godzin w trybie Power Save (tryb energooszczędny) z zapisem GPS co 1 sekundę. Czas pracy baterii można zoptymalizować w zależności od indywidualnych potrzeb lub trybu sportowego. W podstawowej funkcji zegarka (wskazującej czas, datę, itd.) żywotność baterii Suunto Spartan Ultra zapewnia 15 dni pracy, natomiast w przypadku Suunto Spartan Sport - 10 dni. W trakcie multisportowych aktywności oba zegarki Suunto Spartan zapewniają pomocne wskazania dzięki funkcji nawigacji po trasie i cyfrowemu kompasowi, co pozwala efektywnie przemieszczać się w nieznanym terenie. Dodatkowo Suunto Spartan Ultra oferuje wskazania wysokościomierza barometrycznego wspomaganego funkcją FusedAlti, gwarantując dokładny pomiar wysokości bez potrzeby uwzględniania gwałtownych zmian pogody (ciśnienia atmosferycznego). Funkcja nawigacji zawiera również widok nawigacji.

Zegarek Suunto Spartan Sport Wrist HRZegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR

W marcu 2017 roku do rodziny zegarków Spartan dołącza kolejny model Suunto Spartan Sport Wrist HR - pierwsze urządzenie firmy Suunto umożliwiające pomiar tętna bezpośrednio na nadgarstku. Nowy zegarek wykorzystuje opatentowaną technologię pomiaru biometrycznego PerformTek firmy Valencell. Optyczny pomiar tętna zapewnia wygodę w zakresie codziennego śledzenia aktywności oraz podczas zajęć sportowych. Zegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR nie tylko monitoruje aktywność śledząc tętno przez całą dobę, 7 dni w tygodniu (w tym tętno spoczynkowe), liczbę kroków oraz tempo spalania kalorii - dzięki czemu zapewnia lepszy wgląd w proces regeneracji sportowca oraz skutki jego decyzji żywieniowych - ale jest także świetnym towarzyszem treningów dostarczającym rozbudowanych danych, zapewniającym szczegółowe wykresy i ekrany dla różnych dyscyplin oraz umożliwiającym sparowanie z miernikiem mocy.

Zegarek Suunto Spartan Trainer Wrist HRZegarek Suunto Spartan Trainer Wrist HR

We wrześniu 2017 roku rodzina zegarków Spartan powiększa się o nowy model Suunto Spartan Trainer Wrist HR - lekki multisportowy zegarek GPS przeznaczony dla aktywnych entuzjastów sportu. Spartan Trainer jest znacznie mniejszy niż starsze modele, a jednocześnie oferuje rozbudowane funkcje, codzienne śledzenie aktywności oraz pomiar tętna na nadgarstku za pomocą urządzenia czołowego dostawcy rozwiązań biometrycznych - firmy Valencell.

Zegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR BaroZegarek Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro

Październik 2017 roku to premiera Suunto Spartan Sport Wrist HR Baro - multisportowego zegarka GPS z pomiarem tętna i czujnikiem ciśnienia atmosferycznego, który pozwala na dokładniejsze odczyty wysokości. Dodatkowo dla całej kolekcji Spartan zostaje wydana aktualizacja oprogramowania, która wprowadza tryb monitorowania snu, poprawki dotyczące nawigacji po trasie, czasy wschodu / zachodu słońca oraz funkcje górskie i narciarskie.

Zegarek Suunto 3 FitnessZegarek Suunto 3 Fitness

W kwietniu 2018 roku Suunto wprowadza na rynek Suunto 3 Fitness - inteligentny zegarek fitness dla osób prowadzących aktywny styl życia, ceniących zdrowie i dobre samopoczucie. Suunto 3 Fitness to osobisty towarzysz treningu charakteryzujący się pięknym wzornictwem, a zarazem elegancki zegarek do codziennego użytku. Oferuje on indywidualne wskazówki treningowe w oparciu o kondycję fizyczną, a nawet dostosowuje się do rytmów treningowych, inspirując użytkownika do aktywności fizycznej.

Zegarek Suunto 9 BaroZegarek Suunto 9 Baro

W czerwcu 2018 roku Suunto przedstawia nowy model Suunto 9 Baro - multisportowy zegarek z GPS zaprojektowany z myślą o zawodnikach, którzy wymagają od swoich zegarków sportowych tego, co najlepsze. Suunto 9 Baro wyposażony jest w baterię o długim czasie działania (do 120 godzin z GPS) oraz inteligentny system zarządzania energią z przypomnieniami. Dzięki temu zegarek działa tak długo, jak to potrzebne. Suunto 9 Baro stworzono z myślą o długich, ciężkich treningach i wyścigach. Zegarek został sprawdzony do granic wytrzymałości w ciągu tysięcy godzin badań w najtrudniejszych warunkach.

Zegarek Suunto 9Zegarek Suunto 9

We wrześniu 2019 roku do serii 9 dołącza model Suunto 9, który w porównaniu do wcześniejszej wersji Baro, został wyposażony w szkiełko mineralne oraz nie posiada wysokościomierza barometrycznego i związanych z nim funkcji pogody.

Zegarek Suunto 5Zegarek Suunto 5

Czerwiec 2019 roku to premiera nowego zegarka sportowego Suunto 5 z nawigacją GPS. Zaprojektowany z myślą o maksymalnej wydajności, zegarek Suunto 5 oferuje długi czas działania na zasilaniu bateryjnym oraz szereg użytecznych funkcji. Kompaktowy i wygodny Suunto 5 został stworzony do tego, by pomóc w łatwym uzyskaniu optymalnego rytmu treningowego. Zegarek oferuje entuzjastom sportu to, czego potrzebują, aby mogli skupić się na kolejnym kroku, pociągnięciu ręką lub obrocie suportu, a wszystko inne przestało się liczyć.

Zegarek Suunto 7Zegarek Suunto 7

W lutym 2020 roku na rynku pojawia się Suunto 7 - inteligentny zegarek klasy premium, który łączy wszechstronną wiedzę sportową Suunto z przydatnymi inteligentnymi funkcjami systemu Wear OS by Google. Zegarek Suunto 7 oparty jest na platformie Qualcomm Snapdragon Wear 3100 i zawiera w pełni zintegrowany system Wear OS by Google, który ułatwia łączenie sportu i codziennego życia za pomocą dopracowanego interfejsu. Suunto 7 oferuje nowe, intensywne, pełnokolorowe mapy outdoorowe offline, które umożliwiają sportowcom śledzenie ich lokalizacji w podróży na ultrajasnym ekranie dotykowym OLED, a także wygodne kontrolowanie list muzycznych na nadgarstku. Oprócz tych nowych funkcji, Suunto 7 dostarcza także ponad 70 trybów sportowych - od biegania i jazdy na rowerze, po jazdę na nartach i jogę. Pojemna bateria starcza na cały dzień aktywnego korzystania ze smartwatcha, po którym nadal mieści wystarczająco dużo energii na codzienny trening z dokładnym pomiarem ćwiczeń na podstawie nadgarstkowego monitorowania tętna, odczytem wysokości przez barometr i prezentacją wskazówek treningowych. Aby rozszerzyć sposób użytkowania, swoje ćwiczenia i trendy można śledzić za pomocą aplikacji Suunto i łączyć się z serwisami partnerskimi, takimi jak Strava. Integracja Suunto z systemem operacyjnym Wear OS by Google ułatwia równoważenie sportu i codziennego użytkowania, zapewniając proaktywną i spersonalizowaną pomoc Asystenta Google, bezpieczne opcje płatności dzięki Google Pay oraz spersonalizowane treningi dzięki Google Fit.

Zegarek Suunto 3Zegarek Suunto 3

Luty 2020 roku to również premiera odświeżonej wersji zegarka Suunto 3, tym razem bez słowa „fitness” w nazwie modelu Suunto 3, aby lepiej odzwierciedlić jego pozycję w portfolio zegarków sportowych. Podobnie jak Suunto 5 i Suunto 9, model Suunto 3 to coś więcej niż zegarek fitness. Oferuje on bowiem spersonalizowane adaptacyjne wskazówki treningowe i kompleksowe całodobowe śledzenie aktywności przez 7 dni w tygodniu wraz z liczbą kroków, jakością snu, poziomem obciążenia i szybkością regeneracji. Funkcje te nie uległy zmianie w związku z nową nazwą produktu, a model Suunto 3 nadal pomaga użytkownikom łączyć aktywne życie z aktywnością, która może poprawić ich ogólne samopoczucie. Zegarek synchronizuje się z aplikacją Suunto oferując całościowy obraz zdrowia i dobrego samopoczucia użytkownika w tym ćwiczeń, codziennej aktywności i trendów snu. Łącząc się z aplikacją Suunto, użytkownik może również śledzić prędkość, dystans i trasy - wszystko to na podstawie danych GPS z urządzenia mobilnego.

Zegarek Suunto 9 PeakZegarek Suunto 9 Peak

W maju 2021 roku firma Suunto wprowadza na rynek Suunto 9 Peak - najcieńszy, najbardziej funkcjonalny i bezkompromisowo wytrzymały zegarek w historii marki. Suunto 9 Peak - inspirowany wielokrotnie nagradzanym Suunto 9 Baro - został zaprojektowany z myślą o przygodach i wyjątkowych wrażeniach, w eleganckiej obudowie, która idealnie dopasowuje się do nadgarstka, zapewniając najwyższy komfort. Suunto 9 Peak został przetestowany w najtrudniejszych warunkach. Zegarek oferuje do 170 godzin zapisu GPS w trybie Wycieczka, pomiar tlenu we krwi i pełne naładowanie baterii w godzinę. Dzięki specjalnej konstrukcji potrafi sprostać wysokim oczekiwaniom użytkowników narzędzi treningowych typu wearable, będąc także idealnym towarzyszem w podróży. Suunto 9 Peak jest wyposażony we wszystkie popularne funkcje, z których znana jest rodzina Suunto 9, w tym ponad 80 trybów sportowych, takich jak bieganie, piesze wycieczki, jazda na rowerze górskim, jazda na nartach i pływanie, personalizowane ekrany pokazujące najważniejsze dane dotyczące ćwiczeń, inteligentny system zarządzania baterią, dokładne monitorowanie tętna na nadgarstku, szczegółowe informacje o pogodzie czy rozbudowana nawigacja w zegarku.

Zegarek Suunto 5 PeakZegarek Suunto 5 Peak

W lutym 2022 roku na rynku pojawia się Suunto 5 Peak - lekki zegarek z trybem multisportowym do treningów, eksploracji terenu i dbania o zdrowie. Kompaktowy zegarek GPS zapewnia łatwe w użyciu funkcje sportowe i outdoorowe, długi czas pracy baterii i sterowanie muzyką. Śledzi również sen i codzienne samopoczucie.

 

Firma Suunto jest dziś czołowym projektantem i producentem precyzyjnych urządzeń sportowych do treningu, biegania, jazdy na rowerze, wędrówek, wspinaczki, nurkowania, jazdy na nartach i żeglowania. Produkty Suunto są cenione za wygląd, dokładność i niezawodność. Łączą w sobie estetyczny wygląd zegarka oraz zaawansowane funkcje komputera sportowego, który ułatwia sportowcom, o różnym stopniu wytrenowania, analizowanie postępów i poprawianie kondycji.

Sportowa pasja i procedury techniczne firmy Suunto posłużyły do skonstruowania najlepszych urządzeń przystosowanych do działania w najbardziej niekorzystnych warunkach. Produkty i usługi firmy Suunto są niezawodnym źródłem dokładnych informacji dotyczących otoczenia i organizmu użytkowników, zachęcają do pokonywania własnych ograniczeń i optymalnego wykorzystywania wybranej formy aktywności fizycznej.

Vantaa (Finlandia) - siedziba firmy SuuntoVantaa (Finlandia) - siedziba firmy Suunto

Główna siedziba firmy Suunto oraz jej wiodący zakład produkcyjny mieszczą się w miejscowości Vantaa w Finlandii. Firma zatrudnia ponad 400 osób na całym świecie i sprzedaje produkty do ponad 100 państw.