Historia firmy Timex

Timex to najstarszy amerykański producent zegarków. Firma została założona w 1854 roku w Naugatuck Valley jako Waterbury Clock. Od tamtej pory zegarki Waterbury Clock zmieniały się wraz z obliczem Ameryki. Właśnie z tej tradycji wyrósł Timex.

 

Historia firmy Timex - lata 1850 - 1870

 

1850 - 1870

Firma Waterbury Clock uczyniła świat zegarków dostępnym dla amerykańskiej klasy średniej. Niedrogie i niezawodne serie zegarów kominkowych i półkowych naśladowały kosztowne modele z importu i wyposażone były w proste, seryjnie produkowane mechanizmy z mosiądzu. Produkty Waterbury Clock wyrosły z długoletniej tradycji nowatorskiego wytwarzania zegarów, których produkcja rozwinęła się w Connecticut w Naugatuck Valley, określanej w XIX wieku jako „Szwajcaria Ameryki”.

Historia firmy Timex - lata 1880

 

LATA 1880

Waterbury Watch, siostrzana firma Waterbury Clock, wyprodukowała swój pierwszy niedrogi mechaniczny zegarek kieszonkowy w 1880 roku i szybko zaczęła sprzedawać więcej czasomierzy niż jakakolwiek inna firma na świecie. „Waterbury”, znane z mechanizmu o wyjątkowo długiej sprężynie napędowej, wytwarzane były głownie przez kobiety, których drobniejsze zwykle dłonie ułatwiały wyrób niewielkich elementów. Kieszonkowe zegarki Waterbury sprzedawały się w całej Ameryce Północnej i Europie, w Afryce służyły za to często jako dary dla rodzimych władców. Można je było także spotkać w miejscach tak odległych jak Japonia.

Historia firmy Timex - lata 1900

 

LATA 1900

Na przełomie XX wieku, odnoszący największe sukcesy w branży, marketingowiec Robert H. Ingersoll, podjął współpracę z Waterbury Clock w celu dystrybucji zegarków kieszonkowych Yankee, które kosztowały tylko jednego dolara. Dwadzieścia lat później z niemal czterdziestoma milionami sprzedanych egzemplarzy Yankee został najpopularniejszym zegarkiem świata z tytułem „zegarka, który uczynił dolara sławnym”. Każdy go używał - od Marka Twaina po górników, od rolników po robotników fabrycznych, od urzędników po sprzedawców.

Historia firmy Timex - rok 1917

 

1917

W okresie I wojny światowej na wniosek Armii Stanów Zjednoczonych Waterbury Clock zmodyfikował zegarek kieszonkowy Yankee w wygodny zegarek naręczny dla żołnierzy. Powracający po wojnie weterani przynieśli zwyczaj noszenia zegarka na ręku, który szybko przyjął się wśród cywilów.

Historia firmy Timex - lata 1930

 

LATA 1930

Ogromna popularność kreskówki o przygodach Myszki Miki skłoniła firmę Waterbury Clock w 1933 roku do wypuszczenia pierwszej kolekcji zegarków z wizerunkiem tej postaci na bazie wyłącznej licencji od Walta Disneya. Mimo wielkiego kryzysu lat trzydziestych w ciągu zaledwie kilku lat rodzice kupili dla swoich dzieci 2 miliony zegarków z postacią Myszki Miki. Model ten sprzedawany kiedyś w cenie 1,5 dolara dziś na aukcjach osiąga zawrotne sumy.

Historia firmy Timex - lata 1940

 

LATA 1940

II wojna światowa przyniosła firmie zmianę nazwy na U.S. Time Company i wojenną konieczność przekształcenia zakładów produkcyjnych na rzecz produkcji zaawansowanych zapalników czasowych dla artylerii i oddziałów przeciwlotniczych, prześcigając w wielkości produkcji wszystkie inne fabryki Aliantów.

Historia firmy Timex - lata 1950

 

LATA 1950

Wojenne doświadczenia umożliwiły U.S. Time stworzenie pierwszego na świecie niedrogiego i niezawodnego mechanizmu dla zegarka. Nowy naręczny model, nazwany Timex, zadebiutował w 1950 roku. Jego wejściu na rynek towarzyszyły reklamy prasowe przedstawiające zegarek przywiązany do kija bejsbolowego amerykańskiego bejsbolisty Mickeya Mantlego, zegarek zamrożony w tacy na kostki lodu, zegarek wirujący przez siedem dni w odkurzaczu, zegarek przymocowany do szczypiec homara o gigantycznych rozmiarach, czy też zegarek owinięty wokół żywego żółwia. Pomimo tych i innych brutalnych testów Timex nadal działał.

Historia firmy Timex - lata 1950

 

LATA 1950 C.D.

Kiedy John Cameron Swayze, najpopularniejszy reporter lat 50-tych, rozpoczął serię telewizyjnych testów wytrzymałościowych „na żywo”, sprzedaż ruszyła z miejsca. Kolejne testy zderzeniowe, takie jak zrzucanie zegarka z zapory Grand Coulee lub próby z udziałem nurka skaczącego z wysokich na 25 metrów klifów Acapulco sprawiły, że slogan „nawet zbita dalej tyka” na stałe zapadł w świadomości Amerykanów. Testy stały się źródłem inspiracji dla tysięcy widzów nadsyłających własne pomysły i sugestie kolejnych eksperymentów, w tym słynnej propozycji sierżanta Amerykańskich Sił Powietrznych proponującego rozbicie samolotu z nim w środku z zegarkiem Timex na ręku. Pod koniec 1950 roku co trzeci sprzedany w USA zegarek nosił logo Timex.

Historia firmy Timex - lata 1960

 

LATA 1960

W latach 60-tych nazwa marki Timex stała się znana wśród gospodarstw domowych. W 1959 roku firma wprowadziła na rynek zegarek Cavatina, który jako pierwszy dedykowany był kobietom. Wraz z nowym zegarkiem Timex przedstawił rewolucyjną koncepcję - zegarek jako spontaniczny zakup i dodatek modowy. Za cenę jednego kosztownego zegarka klientki mogły kupić kilka zegarków Timex i dopasować je do rożnych okazji i strojów. Postęp technologiczny pozwolił firmie zaoferować szeroką gamę produktów, w tym pierwszy tani elektroniczny zegarek dla mężczyzn i kobiet, a także kilka innych niedrogich modeli biżuteryjnych.

Historia firmy Timex - lata 1980

 

LATA 1980

Timex jako jedyny spośród amerykańskich producentów przetrwał nagły wstrząs branży lat 70-tych wywołany pojawieniem się nowej technologii cyfrowej i związanej z tym ostrej konkurencji cenowej z Dalekiego Wschodu. Po stopniowym odejściu od produkcji zegarków mechanicznych na rzecz zegarków cyfrowych, w 1986 roku Timex wprowadził rewolucyjną serię IRONMAN Triathlon opracowaną wspólnie przez czołowych sportowców i projektantów przemysłowych. W ciągu roku IRONMAN Triathlon został najlepiej sprzedającym się zegarkiem w Ameryce i zapoczątkował całą linię dla kobiet i mężczyzn, która osiągnęła status najpopularniejszego zegarka sportowego świata, ciesząc się nieustającym uznaniem klientów w latach 90-tych XX wieku.

Historia firmy Timex - lata 1990

 

LATA 1990

W latach 90-tych ubiegłego wieku Timex konsekwentnie kontynuował długą tradycję technologicznej innowacji i utwierdzał wiodącą pozycję na rynku. W 1992 roku firma wprowadziła na rynek pierwszą w branży elektroluminescencyjną tarczę zegarka, a słynne podświetlenie tarczy INDIGLO pojawiło się w niektórych cyfrowych i analogowych zegarkach. Obecnie ponad 75 procent wszystkich zegarków marki Timex wyposażona jest w tą technologię. W 1994 roku Timex przy współpracy z firmą Microsoft wprowadził model Data Link posiadający system zaawansowanych funkcji oraz możliwość przesyłania informacji z komputera do zegarka. Rok 1998 to premiera pionierskiego zegarka z alarmem typu Turn and Pull i naręcznego pagera przy współpracy z firmą Motorola.

Historia firmy Timex - lata 2000

 

LATA 2000

Z początkiem XXI wieku Timex był liderem w zakresie innowacji technologicznych i projektów w miniaturyzacji, czyniąc uprzednio niewyobrażalne funkcje rzeczywistymi. Ukierunkowanie na rożne style życia produkty firmy Timex napędzały jego sukces w myśl zasady, że „nadgarstek pokazuje więcej niż tylko czas”. Funkcje sportowe obliczają prędkość i odległość z wykorzystaniem technologii GPS, monitory pracy serca pomagają sportowcom trenować mądrzej, a wbudowane kompasy i wysokościomierze umożliwiają poszukiwaczom przygód zobaczyć więcej.

Historia firmy Timex - 2008 do teraz

 

2008 DO TERAZ

Timex kontynuuje drogę innowacji w zakresie technologii, stylu i dostosowania swoich produktów do potrzeb społeczeństwa. Nowe produkty mają być uniwersalne w kategoriach mody, nowoczesności i wszechstronności, umożliwiając dopasowanie zegarka do każdego nadgarstka i na każdą okazję. Opakowania, projekty produktów i procesy produkcji koncentrują się obecnie na surowcach wtórnych i energii odnawialnej. W 2008 roku dokonano na przykład instalacji jednego z największych kolektorów słonecznych w regionie północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych w siedzibie głównej Timex w Connecticut.

Popularność produktów Timex jest niezaprzeczalna. Timex Group posiada biura i zakłady produkcyjne w ponad 80 krajach. Przez ponad 150 lat Timex udowadnia, że nowoczesne, stylowe i solidne produkty mogą być łatwo dostępne praktycznie dla każdego.

 

Timex IRONMAN - logo

Firma Timex od lat specjalizuje się w tworzeniu profesjonalnych zegarków dla sportowców, które zaskakują innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak już wspomnieliśmy, wszystko zaczęło się w 1986 roku, gdy Timex zaprosił do współpracy kubańskiego maratończyka Alberto Salazara, amerykańską biegaczkę i rekordzistkę świata Mary Decker Slaney oraz projektanta Johna Houlihana, którzy to wspólnie mieli przekuć doświadczenia sportowców w urządzenie idealne. Tak powstał pierwszy model Timex IRONMAN, który zrewolucjonizował historię zegarków sportowych. Dziś nad ulepszaniem funkcji i wydajności zegarków czuwa wykwalifikowany zespół sportowców z Timex Multisport Team - najbardziej utytułowanego zespołu triatlonowego na świecie. Ich zadaniem jest przekuwać praktykę sportową na ciągłe ulepszanie zegarków w celu dostarczania na rynek optymalnych urządzeń treningowych.

Poniżej przedstawiamy, jak zegarki Timex IRONMAN ewoluowały na przestrzeni lat.

 

Historia Timex IRONMAN - rok 1986
ROK 1986

Powstaje pierwszy model Timex IRONMAN.

Historia Timex IRONMAN - rok 1992
ROK 1992

Timex IRONMAN wprowadza technologię INDIGLO podświetlającą tarczę zegarka.

Historia Timex IRONMAN - rok 1993
ROK 1993

Na rynek trafia model z rewolucyjnym systemem Multi-Workout Memory.

Historia Timex IRONMAN - rok 1995
ROK 1995

Nowy model Timex IRONMAN Shock wprowadza standard pełnej odporności na wstrząsy.

Historia Timex IRONMAN - rok 1996
ROK 1996

Timex IRONMAN pozwala pobierać osobiste dane z komputera.

Historia Timex IRONMAN - rok 1998
ROK 1998

Lepsze od zegarka są tylko dwa zegarki, dlatego w nowym modelu Timex IRONMAN połączono zegarek elektroniczny i analogowy (na jednej tarczy).

Historia Timex IRONMAN - rok 1999
ROK 1999

Nowy system FLIX pozwala uruchomić podświetlanie nocą bez konieczności męczenia się z trudnymi do namierzenia w ciemności guzikami.

Historia Timex IRONMAN - rok 2000
ROK 2000

Na rynek wchodzi pierwszy model Timex IRONMAN z monitorem pokazującym tętno.

Historia Timex IRONMAN - rok 2002
ROK 2002

Nowy model zawiera GPS, który pozwala mierzyć prędkość i przebyty dystans.

Historia Timex IRONMAN - rok 2003
ROK 2003

Na rynek wchodzi model Timex IRONMAN Data Link USB umożliwiający zarządzanie danymi personalnymi.

Historia Timex IRONMAN - rok 2004
ROK 2004

Powstaje nowy system łączący możliwość pomiaru tętna i GPS.

Historia Timex IRONMAN - rok 2005
ROK 2005

Timex ulepsza czytelność danych na monitorach - od tej pory widocznych pod każdym możliwym kątem.

Historia Timex IRONMAN - rok 2007
ROK 2007

Wchodzi model Timex IRONMAN iControl w pełni zintegrowany z iPodem.

Historia Timex IRONMAN - rok 2007
ROK 2007

Nowy model Timex IRONMAN Solar jest zasilany promieniami słonecznymi.

Historia Timex IRONMAN - rok 2009
ROK 2009

Timex IRONMAN Sleek 150-Lap wprowadza przełomową technologię TapScreen.

Historia Timex IRONMAN - rok 2009
ROK 2009

Na rynku pojawia się model Timex IRONMAN Race Trainer z kompleksowym systemem rozwiązań bezprzewodowych.

Historia Timex IRONMAN - rok 2010
ROK 2010

Nowy system umożliwia pomiar tętna, prędkości i dystansu w czasie rzeczywistym oraz obserwowanie wyników na spersonalizowanym ekranie.

Historia Timex IRONMAN - rok 2011
ROK 2011

Timex Ironman Race Trainer Pro łączy w sobie wyjątkową ergonomię z zaawansowanymi funkcjami pomiaru tętna.

Historia Timex IRONMAN - rok 2013
ROK 2013

Timex Iroman Run Trainer to nowy komfort i jakość korzystania w segmencie zegarków z pulsometrem i GPS.